Kako funkcioniše odgovorno rudarenje? Zagađenje okoliša i zajednice ne mora biti neizbježno

Kako funkcioniše odgovorno rudarenje? Zagađenje okoliša i zajednice ne mora biti neizbježno

Rudarstvo je neizbježan dio našeg života, ali to ne znači da je neizbježan i negativan utjecaj koji ono ima na okoliš i zajednicu. Odgovorno rudarenje ključan je korak ka korištenju prirodnih resursa i zaštiti okoliša, a samo kompanije i oni koji to prepoznaju imaju perspektivnu budućnost.

Već je jasno kako je rudarstvo i danas jedna je od najvažnijih i široko prisutnih grana industrije, naročito jer svijet zbog tranzicije na održivu energiju više nego ikada ovisi o mineralima i metalima. No, kao društvo imamo odgovornost, pogotovo prema budućim generacijama, da očuvamo prirodu i osiguramo održivi razvoj.

Tako dolazimo do pojma odgovornog i održivog rudarenja, koji postaje sve važniji u svijetu u kojem se prirodni resursi prebrzo crpe i ograničeni su, a klimatske promjene razvijaju se u sve ozbiljniji problem.

Ovaj način rudarenja koristi se kako bi se postigla održivost i smanjili negativni utjecaji rudarskih aktivnosti na okoliš, ali i samo društvo. Konkretno, on znači izvlačenje mineralnih resursa na način koji je ekonomski održiv, socijalno prihvatljiv i ekološki odgovoran.

Šta odgovorno rudarstvo podrazumijeva?

U 21. vijeku, naspram ranije, mnoge su se stvari promijenile kada je riječ o rudarstvu. Upravo zato, mnogi predviđaju i rudarsku renesansu, no ovoga puta, što prije nije bio slučaj, s akcentom na održivost, odgovornost i sigurnost.

Odgovorno rudarenje podrazumijeva integraciju ekonomskih, društvenih i okolišnih aspekata u sve faze rudarskog ciklusa. Temelji se na primjeni visokih standarda za zaštitu okoliša, lokalne zajednice i radnika, a svojom filozofijom promoviše održivo korištenje prirodnih resursa i postizanje balansa između ekonomske koristi i zaštite okoliša.

Jedino ovaj vid rudarenja može doprinijeti uklanjanju negativnih stereotipa o prljavštini i destrukciji, koji se obično i vežu za rudarstvo. Stoga, sve veći broj potrošača i investitora zahtijeva odgovornost kompanija povezanih s ovom industrijom.

Neki od primjera pozitivnih promjena koje donosi odgovorno rudarenje su:

Smanjenje emisija stakleničkih plinova – Upravo rudarstvo je jedna od najvećih industrijskih grana koja doprinosi emisijama stakleničkih plinova, posebno ugljen-dioksida. Rudarske kompanije mogu smanjiti negativni utjecaj na okoliš primjenom različitih tehnologija i alternativnih izvora energije, a neke od njih rade to koristeći solarne panele i vjetroturbine za proizvodnju energije.

Recikliranje vode – Rudarstvo zahtijeva velike količine vode, što može dovesti do iscrpljivanja vodenih resursa i onečišćenja voda. Potrošnja vode može se smanjiti također primjenom tehnologija za recikliranje koje omogućavaju ponovnu upotrebu vode u rudarskim operacijama, smanjujući tako i njenu potrošnju i negativan utjecaj na okoliš.

Smanjenje otpada – Rudarske aktivnosti generišu otpad u količinama velikim toliko da mogu biti opasne kako za okoliš, tako i za ljude. Kako bi bilo manje otpada, pojedine kompanije pribjegavaju tehnologijama koje rade uz pomoć flotacije i taloženja, procesa koji odvajaju vrijedne minerale od ostalih, otpadnih materijala.

Svim ovim metodama, moguće je osigurati održivo korištenje prirodnih resursa. U vezi s tim, sve veći broj rudarskih, ali i drugih korporativnih kompanija, prepoznaje važnost odgovornog rudarenja kao ključnog faktora za postizanje održive budućnosti.

Odgovorno rudarenje znači balans između ekonomske koristi i zaštite okoliša.

Odgovorno rudarenje znači balans između ekonomske koristi i zaštite okoliša.

Ulažući danas u sve naprednije tehnologije, a pod jakim pritiskom da djeluju u skladu s visokim standardima odgovornog rudarenja i kriterija održivosti, one pokazuju da su spremne započeti jednu novu i održivu eru, jer – samo kompanije koje usvoje održive i odgovorne prakse imaju vjerovatnoću da će ostvariti dugoročnu profitabilnost, zadržati povjerenje svojih klijenata i osigurati svoje mjesto u promjenjivoj globalnoj ekonomiji.

Pored toga, sve veća regulacija i kontrola opskrbnih lanaca u pogledu usklađenosti s kriterijima održivosti dodatno doprinose održivom rudarstvu, a isporučivanje robusnih kriterija koji definišu odgovorno rudarenje postaje prioritet.

I svjetski giganti u potrazi za klimatskom neutralnošću

U svjetlu primjene strogo definisanih standarda i kriterija kako bi se smanjili negativni utjecaji, danas imamo i organizacije poput Inicijative za odgovorno rudarenje (IRMA), s jasnim certifikacijskim standardima za kompanije koje žele postići ovaj cilj.

Propisi ove i sličnih organizacija mogu zahtjevati da kompanije provode ekološke procjene, prate emisije stakleničkih plinova ili osiguraju da radnici u njihovim opskrbnim lancima, odnosno rudarskim kompanijama, imaju pristojne uvjete rada i ekološke standarde. IRMA standardi, između ostalog, pokrivaju zaštitu ljudskih i prava lokalnih zajednica, mjere zaštite zdravlja radnika i zahvaćenih teritorija, sigurnost na radnom mjestu te, što je najvažnije, zaštitu okoliša.

Volkswagen

Volkswagen

Njihovoj inicijativi pridružila se i Volkswagen grupa s vlastitim opskrbnim lancima baterije, kako bi postala klimatski neutralan pružatelj mobilnosti, što je još jedan pokazatelj važnosti odgovornog rudarenja.

Certifikacija prema standardima IRMA-e, primjerice, omogućuje rudnicima i da demonstriraju svoju posvećenost odgovornom rudarenju i pruže potrošačima garanciju da se njihove aktivnosti provode na način koji smanjuje negativne utjecaje, na šta se obvezao i ovaj njemački automobilski gigant.

Kombinacija održivog i odgovornog rudarstva, dakle, postaje imperativ za industriju, kako bi ona opstala, a jedino kompanije koje se budu time vodile imaju perspektivnu budućnost za održavanje konukrentnosti na tržištu i privlačenje investicija.

I odgovorno rudarenje ima svoje izazove. O čemu je riječ?

Iako ključno za očuvanje okoliša i društvene održivosti, odgovorno rudarenje nosi sa sobom niz izazova koji često zahtijevaju više truda, ali i samih resursa. Oni mogu obuhvatati:

  • Visoki početni troškovi – Održivo rudarenje često zahtijeva veće početne, ali i dugoročnije investicije u tehnologiju, radnu snagu i primjenu najboljih praksi za zaštitu životne sredine. Također, tu su i veći regulatorni te administrativni troškovi, što može biti naročito izazovno za manje rudarske kompanije koje nemaju dovoljno sredstava za ulaganje.
  • Obuka radne snage – Implementacija održivih metoda rudarenja često zahtjeva razvoj i primjenu novih tehnologija, što može biti tehnički kompleksno i zahtijevati visok nivo stručnosti. Ovaj proces rudarenja zahtjeva promjene u procesima rada te samoj obuci i osposobljavanju radnika za nove tehnologije i pristupe, što može iziskivati dodatne resurse.
  • Inovacije i tehnološki izazovi – Upravo uz osposobljavanje radne snage, implementacija novih tehnologija i inovacija u održivo rudarenje može zahtijevati i dodatna istraživanja, testiranje, prilagodbu i razvoj kako bi se iz nje izvuklo ono najbolje, a što za pojedince može predstavljati složen proces.
  • Ograničenost resursa -Održivo rudarenje podrazumijeva očuvanje i odgovorno korištenje resursa. Međutim, postoje ograničenja u dostupnosti nekih održivih resursa potrebnih za rudarske operacije, kao što su obnovljiva energija ili reciklirani materijali.

Kao izazov održivog rudarenja može se protumačiti i to što ono zahtjeva dugoročno planiranje, što može biti vid prepreke u današnjem promjenjivom ekonomskom okruženju. Također, proces koji zahtjeva vrijeme je i stvaranje svijesti o važnosti održivog rudarenja. Ono prvenstveno podliježe strožijim regulativama i standardima, ali traži i sinergiju vlasti, lokalnih zajednica te nevladinih organizacija.

Ono što je neupitno jeste da su svi ovi izazovi premostivi. Uz adekvatan pristup, posvećenost i međusobnu saradnju, moguće je ostvariti održivu budućnost za rudarstvo i zajednice u kojima ono djeluje, ali ispuniti i ključni cilj odgovornog rudarstva – da se izbjegnu ozbiljni ekološki i društveni problemi.

Upravo zato, to da rudarenje bude odgovorno i postane industrijska djelatnost čija cijena neće biti zagađivanje okoliša i naše zajednice – misija je koju promovišu ne samo određene organizacije, već i ostatak svijeta sa svrhom da se rudarstvo, i to u ispravnom smjeru, nastavi kretati ka budućnosti.

Integracija svih spomenutih ekonomskih, društvenih i faktora okoliša ključni su za postizanje tog cilja, a jedino njihovom sinergijom i posvećenosti moguće je ostvariti pozitivne promjene i osigurati održivu budućnost rudarstva i naše planete.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica