Kako iskusiti Amsterdam: Najliberalniji evropski grad

Kako iskusiti Amsterdam: Najliberalniji evropski grad

Amsterdam je ikoničan po nekoliko stvari i koliko god stereotipno zvučalo, to je upravo ono što će vam u ovom gradu prvo privući pažnju – kanali, tulipani, bicikli, pivo, legalizirane lake droge, Ana Frank, sir i vjetrenjače! Upravo navedene stvari neće mimoići niti jednog turistu koji dođe u ovaj grad.

Od Van Goga do Ajaksa

Stigavši do Amsterdama, prekoputa željezničke stanice u centru grada, preko vode ćete ugledati impresivnu građevinu – „Muzej oko“, filmski muzej u kojem možete proučiti historiju filmske umjetnosti, pogledati neki od antologijskih filmova, popiti kafu ili ručati.

Odatle je, nakon odsjedanja u hotel, moja sljedeća stanica bilo nešto što se zove „Heineken Experience“, o čemu ću napisati poseban tekst. Odatle siđete uz kanal. Vožnja kanalima dio je obaveznog iskustva Amsterdama.

Područje kanalskog prstena u Amsterdamu izgrađeno je u 16. i 17. stoljeću i dugo je više od 100 kilometara. Glavna četiri kanala čine koncentrične lukove povezane s glavnom rijekom IJ.

Nakon krstarenja moja sljedeća stanica bio je Rijksmuseum. Radi se o famoznom zdanju, za koji bi vam trebala barem dva dana da ga istražite! U neposrednoj blizini nalazi se Muzej Van Goga (Gogh), posvećen jednom od najvećih slikara svih vremena. Oba muzeja su nakrcana posjetiocima te bih vam preporučio da unaprijed rezervirate kartu, s obzirom na to da je do slobodnog termina za posjetu vrlo teško doći.

Naravno, kao veliki ljubitelj fudbala, nisam propustio priliku da posjetim i čuvenu Amsterdam arenu, danas Arenu „Johan Krojf“, u kojoj domaće utakmice igra slavni Ajaks.

 Arena „Johan Krojf“: Novinar „Avaza“ u hramu fudbala
Arena „Johan Krojf“: Novinar „Avaza“ u hramu fudbala

Ana Frank

Odatle je moja sljedeća tačka bila Kuća Ane Frank, koja je definitivno jedna od najvažnijih stvari koje trebate vidjeti u Amsterdamu. Radi se o originalnoj kući u kojoj se Frank sakrivala tokom Drugog svjetskog rata. Nakon pobjede Hitlera 1933. njena porodica izbjegla je iz Njemačke i spas pronašla u Nizozemskoj. No, Hitlerova ruka tu će ih stići nekoliko godina kasnije, izbijanjem Drugog svjetskog rata i okupacijom Nizozemske.

Nakon dvije godine skrivanja u ovoj kući Frank je uhapšena 1944. i odvedena u koncentracioni logor u kojem je umrla sedam mjeseci poslije. U kući u kojoj se skrivala, 13-godišnjakinja pisala je dnevnik svojih svakodnevnih iskustava u skrovištu. Dnevnik je doživio svjetsku slavu i Frank učinio najpoznatijom žrtvom holokausta. Stepenice koje su vodile do dijela kuće u kojem se sakrivala nalazile su se iza police za knjige u prizemlju. Sve, uključujući one tamne zavjese, visinske oznake na zidu, fotografije koje je lijepila na zid itd., sačuvano je u originalu. Ova je kuća 1960. godine postala muzej. Nažalost, tamo nije bilo dopušteno fotografiranje.

Naravno, mnogima je neizbježna tačka i posjeta zloglasnom području „De Wallen“, čuvenoj Ulici crvenih fenjera u kojoj je red javnih kuća! Ako ste neko ko bi, poput mene, mogao doživjeti kulturološki šok, jednostavno preskočite ovo mjesto ili ga barem posjetite po danu kad izlozi još nisu otkriveni.

Ono što ćete, pak, u Amsterdamu definitivno primijetiti jeste da vjerovatno nigdje u Evropi nećete naći grad, s toliko različitih ljudi na jednom mjestu, u kojem ćete osjetiti više slobode.

Kuća Ane Frank
Kuća Ane Frank

Miris marihuane

Mnogo transparentnija i dostupnija je druga atrakcija Amsterdama – marihuana. U starom dijelu grada tzv. Coffee Shopovi se nalaze bukvalno na svakom ćošku, gdje možete sasvim opušteno naručiti sebi džoint, kolačić ili čaj s marihuanom. Turisti toliko „zloupotrebljavaju“ ovu atrakciju Amsterdama da ćete na momente i u zraku osjetiti miris marihuane.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE