Kako je crno tržište cigareta u BiH za samo šest godina poraslo sa šest na 50 posto

Kako je crno tržište cigareta u BiH za samo šest godina poraslo sa šest na 50 posto

Za samo šest godina, od 2013. od 2018. godine, u BiH je došlo do porasta crnog tržišta cigareta sa šest na 50 posto. Također, u samo tri godine legalno tržište smanjilo se za više od 35 posto, a na tržištu se pojavilo čak 80 nelegalnih brandova. Tragom ovih frapantnih informacija koje smo dobili od eksperata na tržištu duhanske industrije portal Klix.ba zatražio je niz odgovora od nadležnih institucija.

Treba, naime, podsjetiti kakao je radna grupa Uprave za indirektno oporezivanje BiH, sačinila dokument prema kojem su na sjednici Vijeća ministara BiH nedavno usvojene izmjene Zakona o akcizama koj nalažu moratorij na povećanje cijena cigareta u naredne tri godine.

”Kontinuirani rast akciznog opterećenja je doveo, s jedne strane, do značajnog povećanja naplaćenih prihoda od akciza, a s druge strane do brzog rasta maloprodajnih cijena, koji je, očekivano, destimulirao regularnu potrošnju cigareta. U uvjetima pada ekonomije, zaposlenosti i dohotka ubrzani tempo povećanja akciza na cigarete i snažan rast maloprodajnih cijena cigareta su doveli do smanjenja regularnog tržišta cigareta, jačanja crnog tržišta i gubitka prihoda od akciza i PDV-a. U takvoj situaciji kompanije iz duhanske industrije se iz godine u godinu bore za sve manji obim regularnog tržišta cigareta, sažimajući poslovanje i trpeći značajne gubitke, pogotovo u domaćoj duhanskoj industriji. Zadržavanje dosadašnjeg tempa harmonizacije akciza na cigarete u BiH sa standardima EU je kontraproduktivno, jer donosi dalje jačanje crnog tržišta, smanjenje naplaćenih prihoda i ugrožavanje poslovanja i opstanka duhanske industrije”, jedan je od zaključaka ove radne grupe.

Ratko Kovačević, portparol UIO, rekao nam je da Uprava za indirektno oporezivanje u kontinuitetu ulaže napore na suzbijanju crnog tržišta duhanom i duhanskim prerađevinama na tržištu BiH, što između ostalog, predstavlja i jedan od prioriteta u njihovom radu.

”U toku 2018. godine službenici UIO oduzeli su cigarete i duhan koji su se nezakonito prodavali na tržištu u BiH u vrijednosti od 1,6 miliona KM. Sektor za provođenje propšisa u UIO samostalno u okviru redovnih aktivnosti ili u saradnji sa drugim agencijama za provođenje zakona (SIPA, Granična policija BiH, entitetski MUP-ovi, Policija Brčko Distrikta BiH, drugi organi), provodi operativne akcije na teritoriji cijele države“, rekao je Kovačević.

Foto: Klix.ba

Foto: Klix.ba

Posebno je izdvojio velike akcije koje je provela UIO u saradnji sa SIPA-om, a to su akcije ”List“, ”List 1“ i ”List 2“, gdje su oduzete velike količine cigareta, duhana, nekoliko strojeva za usitnjavanje duvana, te privedeno nekoliko desetaka osoba.

”Potrebno je naglasiti, da je od strane ovlaštenih službenih osoba Sektora za provođenje propisa, shodno krivičnom zakonodavstvu, u prethodne tri godine, sačinjeno 36 Izvještaja za počinjeno krivično djelo nedozvoljenog prometa akciznih proizvoda (cigarete, rezani duhan…), sa prijavljenim iznosom štete u visini od 8.193.340 KM, koji su upućeni od UIO na dalje postupanje prema nadležnom tužilaštvu BiH“, kazao je Kovačević.

”Također, prema nadležnim općinskim i osnovnim sudovima, u okviru prekršajnog postupanja, podneseno je 245 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka u kojima su predmet prekršaja bili duhan i duhanske prerađevine, dok su u skraćenom prekršajnom postupku, po navedenom, od strane naših službenika izdata 55 prekršajna naloga“, zaključio je on.

Inspektorat Republike Srpske putem nadležnih inspekcija, kako su nam rekli, kontroliše proizvodnju i stavljanje u promet sirovog duhana i rezanog ili na drugi način usitnjenog duhana na pijacama i tržnicama, a po potrebi djeluje i u saradnji sa pripadnicima Uprave za indirektno oporezivanje BiH i Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske u dijelu nadležnosti.

”U ovoj godini, inspekcija je u prometu zatekla i oduzela 415 pakli cigareta i 60 kilogram duhana iz razloga jer nisu posjedovali dokaz o porijeklu. U 2017. godini inspektori su u prometu zatekli i oduzeli 423 kilograma rezanog duhana bez akcize i porijekla, a u 2016. godini 657 kilograma. U pravilu riječ je o fizičkim licima koja su prometovala rezani duhan na pijacama i tržnicama u manjim količinama od 1-2 kilograma ili pakle cigareta“, kazali su nam u Inspektoratu.

Navode da je Zakonom o duhanu RS-a zabranjeno stavljanje u promet rezanog ili na drugi način usitnjenog, neobrađenog duhana, a propisana kazna za fizičko lice ukoliko počini predmetni prekršaj iznosi od 200 КM do 1.000 КM, te su inspektori u slučajevima oduzimanja rezanog duhana izricali navedene kazne.

”U slučajevima gdje su inspektori zatekli u prometu pakle cigareta bez porijekla i akcize, izricali su kazne u skladu sa Zakonom o trgovini, koje iznose od 2.000 КM do 10.000 КM za trgovac kao privredno društvo, od 700 КM do 3.500 КM za odgovorno lice u privrednom društvu i d 500 КM do 2.500 КM za trgovca kao preduzetnika. Veće količine duhana se oduzimaju u ciljanim akcijama koje u saradnji vrše policijski službenici i službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH, a koje podrazumijevaju pretresanje stana, ostalih prostorija i pokretnih stvari, odnosno motornih vozila“, naveli su u Inspektoratu RS-a.

Foto: Klix.ba

Foto: Klix.ba

Glavni tržišni inspektor FBiH Elmir Ramić rekao nam je da je FUZIP u proteklom periodu u saradnji sa policijskim upravama kantona vršila inspekcijski nadzor nad prometom duhana i duhanskih prerađevina na pijacama, u trgovinskim objektima, u prometu na magistralnim cestama.

”Duhan i duhanske prerađevine oduzimani su od fizičkih lica protiv kojih su poduzete mjere podnošenjem prekršajnih prijava i oduzimanjem predmeta prekršaja. Tako je u proteklom periodu bez dokumentacije kojom se dokazuje porijeklo robe zatečeno 3540 kilograma vrijednosti 70.800“, kazao je Ramić.

Govoreći o modalitetu crnog tržišta kazao kako je kako je na sceni stalna promjena načina njegovog funkcionisanja, od prometovanja putničkim i teretnim vozilima, zatim veleprodaje i maloprodaje, pa sve do graničnog prometa iz zemalja okruženja. Potcrtao je da se najveći dio prometa duhana i duhanskih prerađevina odvija prekao dnevnih i sedmičnih pijaca i putem ulične prodaje.

”U ovom trenutku teško je govoriti o procjeni obima crngo tržišta, ali s obzirom na legalan promet duhana i duhanskih prerađevina možemo pretpostaviti sa sigurnošću da se radi o više desetina miliona maraka“, kazao je Ramić.

On je rekao je i ranije predlagao da se izvrši popis svih proizvođača duhana na području BiH sa procjenom količine prinosa duhana, te da se izvrši nadzor, da se u prekograničnom prometu pojača nadzor nad teretnim vozilima ali i putničkim radi spriječavanja šverca duhana. Također, smatra da je potrebno kontinuirano vršiti nadzor nad radom pijaca, autopijaca, maloprodajnih objekata itd.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica