Kako je Milanović govorio o Srebrenici: Priznanje istine o genocidu je ispit ljudskosti

Kako je Milanović govorio o Srebrenici: Priznanje istine o genocidu je ispit ljudskosti

Sporne izjave predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića o genocidu u Srebrenici, koje je dao jučer i danas, a u kojima licitira brojevima žrtava i vrši usporedbe sa holokaustom i Jasenovcem sve u cilju relativizacije, naišao je na brojne osude. No, kako je Milanović ranije govorio o najvećem zločinu na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata?

Na prošlogodišnjem obilježavanju 25. godišnjice srebreničkog genocida predsjednik Hrvatske uputio je poruku:

“Odgovornost svih nas je da istina o Srebrenici bude prihvaćena i da žrtve počivaju u miru. Ali još je veća odgovornost pred nama da obitelji žrtava i preživjele prihvatimo sebi jednakima, da im damo vjeru u postojanje onih ljudskih i evropskih vrijednosti i ne ostavimo ih u zatočeništvu prošlosti. Žrtva Srebrenice mora biti jedna od ključnih i dobro naučenih lekcija euvopske humanosti, vjerodostojnosti i iskrenosti“.

Godine 2012., kada je kao premijer Hrvatske boravio u Srebrenici na komemoraciji žrtvama genocida, Milanović je novinarima izjavio da je ono što je doživio “uzvišeno i strašno tužno, puno tužnije nego što je mislio kad je ovamo dolazio”.

“Naprosto je neshvatljivo da se genocid dogodio”, rekao je tada Milanović.

Danas, podsjetimo, Milanović priča potpuno drugačiju priču.

“Neki ljudi sve vrijeme govore da je Hrvatska bila agresor i da su Tuđman i Šušak bili isti kao Karadžić i Mladić. Ja sam rekao da Srebrenica nije isto što i holokaust i Jasenovac. To je težak zločin s elementima genocida, to je rekao i sud, ali nijedan sud ne može biti sveto pismo”, rekao je danas Milanović.

Šta se u međuvremenu dogodilo, nije teško zaključiti. Prije nekoliko dana, naime, delegati HDZ-a u Domu naroda Parlamenta BiH, na čelu s Draganom Čovićem, glasali su za prijedlog Kluba Srba da se poništi Inzkov zakon o zabrani negiranja genocida.

Ovaj potez lidera bh. HDZ-a osudili su mnogi mediji i političari u Hrvatskoj, a zanimljivo je da niko od Čovićevih stranačkih kolega iz hrvatskog HDZ-a nije pokušao amnestirati ovaj njegov potez.

Čović se jučer “izvinio onima koje je ovaj njegov potez uvrijedio”.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE