Kako je otkrivena afera ‘Prisluškivanje’ u kojoj su glavni operativci Osmica i Debevec: Kada se ušli u arhiv OSA-e nastao je šok

Kako je otkrivena afera ‘Prisluškivanje’ u kojoj su glavni operativci Osmica i Debevec: Kada se ušli u arhiv OSA-e nastao je šok

Hapšenje predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i bivšeg direktora Obavještajne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića Osmice, sudeći prema nezvaničnim informacijama, izazvat će potres neviđenih razmjera. Ne samo pravosudni, nego i politički.

Informacije koje su do sada objavljivane o aktivnostima ovog dvojca – dok je Osmica bio neprikosnoveni šef paraobavještajnog sektora – ukazuju to da su imali duboku involviranost u brojne ‘poslove’.

Prema zvaničnom saopćenju Tužilaštva BiH oni se terete za zloupotrebu položaja i druge kriminalne radnje iz Krivičnog zakona BiH.

Iako je široka lepeza onoga što bi im se moglo staviti na teret, sve informacije ukazuju na to da se radi o aferi ‘Prisluškivanje’ koje je tek nedavno odjeknula u javnosti.

A, kako je sve počelo?

Sve je krenulo od sankcija koje su SAD uvele Osmici.

“U svojstvu generalnog direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Osman Mehmedagić Osmica zloupotrijebio je javno telekomunikacijsko preduzeće u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH. Mehmedagić je koristio javno preduzeće BH Telecom kako bi sa mreže mobilne telefonije sakupljao podatke o aktivnostima bh. političara koji nisu povezani sa SDA”, naveli su tad iz State Departmenta.

Dakle SAD su već tad imale informacije da je Osmica zloupotrijebio svoj položaj i da je prisluškivao osobe koje su interesantne njegovim nezvaničnim šefovima sa Poljina – bračnom paru Izetbegović.

Zanimljivo je da je Tužilaštvo BiH tek tad upoznato s ovim informacijama, a posljedično su od OSA-e tražili informacije o prisluškivanim osobama.

I tad se tek dolazi do šokantne spoznaje. Nezvanične informacije koje ima Raport govore da je novo rukovodstvo OSA-e krenulo u potragu za dosjeima prisluškivanih osoba po zahtjevu Tužilaštva BiH.

U toku pretraživanja utvrđen je nedostatak ‘papirologije’. Naime, za sva prisluškivanja potrebno je odobrenje Suda BiH odnosno predsjednika Suda BiH. U ovom slučaju Ranka Debevca.

U arhivi OSA-e je za posljednjih pet godina bilo više od 500 predmeta. U tzv. prijemnoj knjizi ti predmeti su zavedeni, a OSA je Tužilaštvu dostavila brojeve. Međutim, kada su naknadno zatražili i dokumentaciju vezano za to, odnosno naloge koji su potrebni – u arhivi ih nema za više od 100 predmeta.

Posebno je priča sumnjiva kada se uzme u obzir da je Osmica spalio ogroman dio dokumentacije nekoliko dana prije nego što će biti smijenjen.

Pored toga, postoji i drugi aspekt priče – duple SIM kartice.

Te duple SIM kartice može izdati uglavnom samo BH Telecom. One su u suštini kopija targetirane SIM kartice i kroz nju se mogu učitavati sve SMS poruke, pozivi i sve ostalo što prolazi kroz originalnu SIM karticu.

Iako je ovo Tužilaštvo BiH imalo već duže vrijeme u svojim spisima – nedostajala je konkretna akcija.

No, sve su promijenile nove sankcije SAD koje su pored Mehmedagića ciljale i njegovu suprugu, te suspendiranu državnu tužiteljicu Dianu Kajmaković.

Raport je već pisao da su nove sankcije ustvari poruka State Departmenta da pravosuđu – preciznije glavnom tužiocu Milanku Kajganiću – da se konačno pokrene. A, nezvanične informacije govore da je čak mogao i on završiti na crnoj listi zbog nerada.

Raport.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE