Kako klimatske promjene mijenjaju Alpe: Topi se led koji je star 4.500 godina

Kako klimatske promjene mijenjaju Alpe: Topi se led koji je star 4.500 godina

Dok se led koji spaja stijene u Alpama počinje topiti, planinari se suočavaju s rastućim rizikom od iznenadnog odrona stijena.

Led se u Alpama svake godine sve više otapa i prijeti samim planinama u kojima se nalazi. Permafrost u Alpama ima tendenciju da se nađe iznad 2500 m gdje ulazi duboko u pukotine u čvrste stijene, pomažući ih da se “zalijepe”. Bez toga, obronci planina mogu postati nestabilni.

A otapanje se događa u dva različita vremenska razdoblja, objašnjava Florence Magnin, član laboratorija Edytem i jedan od najistaknutijih istraživača koji proučavaju kako klimatske promjene utječu na alpski permafrost. Kratkotrajno otopljenje događa se svakog ljeta, ali toplinski valovi, koji su od 2015. sve češći u dijelu francuskih Alpa , uzimaju danak.

“Ako je ljeto toplije, aktivni sloj, što znači sloj iznad permafrosta koji se ljeti uvijek otapa, svake godine postaje dublji “, kaže Magnin. “To znači da se dio sloja sada otapa po prvi put u historiji, što može izazvati destabilizaciju stijene.”

Drugi problem može se vidjeti kroz dugoročne podatke prikupljene iz mreže senzora ugrađene u površinu stijene. Podaci pokazuju da se svakih 10 godina prosječna temperatura duboko u stijeni povećava za jedan stepen Celizijusa.

“Ovo ravnomjerno i sporo zagrijavanje također može izazvati odrone”, kaže Magnin.

Stariji alpinisti još pamte anegdotu o dvojici Nijemaca koji su se 1997. penjali po zapadnoj stijeni Aiguille du Dru, poznatog vrha u masivu Mont Blanca. Na kraju dana smjestili su se da prenoće na izbočini u gornjem dijelu granitnog zida. Do ove tačke njihov uspon je išao po planu, ali nešto nije bilo u redu, satima su slušali zastrašujuće zvukove koji su dolazili iz dubine planine. Uznemireni, ujutro su pozvali gorsku službu spašavanja.

Ubrzo nakon što je helikopter odvezao alpiniste, masivni odron stijena, zapremine otprilike 27.000 kubnih metara, srušio se niz zapadnu stranu Drua .

Još jedan masivni odron stijena 2011. otkrio je vjerovatnog krivca, ostatke leda koji vrebaju ispod pukotine. To je samo potvrdilo ono što je već bilo jasno naučnicima, da je glavni uzrok neobično velikih odrona stijena degradacija drevnog permafrosta koji ispunjava pukotine duboko unutar zidova.

“Ova vrsta permafrosta obično nije dostupna, ali odroni kamenja su nam dali priliku odrediti starost leda, koji je bio star između 800 i 4.500 godina”, kaže Ludovic Ravanel iz laboratorija Edytem. Ipak, unatoč svojoj starosti, čini se da se topi.

Stručnjaci tvrde da ne možemo ni zamisliti kojom brzinom se događaju procesi koji će zauvijek promijeniti Alpe kakve danas poznajemo.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE