Kako konflikt među braćom i sestrama utiče na mentalno zdravlje?

Studije univerziteta u Kvinslendu (Australija) pokazale su da agresija među braćom i sestrama, koja prolazi bez prekora, kasnije vodi pojavi anksioznosti i depresije.

Veze među braćom i sestrama vrlo su jake i osnova su za formiranje svesti o dobrom i lošem i tj. formiranje moralnih sudova – učimo da dijelimo sa drugima, ostvarimo kompromis, zdravo rasuđujemo. Sa druge strane, ima dosta prostora za nadmoć, manipulaciju, i upotrebu agresije kao sredstvo ostvarivanja željenog cilja.

Velike su šanse da će dijete, nad kojim brat ili sestra nekažnjeno vrše fizičku, verbalnu ili mentalnu agresiju, kasnije u životu postati povučeno, depresivno i anksiozno.

Postoji tanka linija između zdrave kompeticije i destruktivnog ponašanja, naročito ukoliko roditelj favorizuje jedno dijete, a to je čest slučaj iako roditelji toga nisu svjesni. Upoređivanje djece, konstantno hvaljenje jednog djeteta, ili bilo kakav drugi poremećaj ravnoteže u odnosu roditelj-dijete podstiče neprijateljstvo među djecom.

Najbolje što roditelj može da učini je da razdvoji djecu, pošalje ih u svoje sobe i, kada se smire, objasni im zašto je razočaran i zbog čega treba da nauče kako da se ponašaju kada su bijesni ili frustrirani. Takođe, vrlo bitno je pohvaliti ih kada su mirni, jer će u suprotnom shvatiti da dobijaju pažnju samo kada se ponašaju problematično.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE