Kako oči ‘izdaju’ naše misli

Kako oči ‘izdaju’ naše misli

Pogledajte bliže, pokreti očiju mogu otkriti što se događa u nečijoj glavi, tvrdi Mo Costandi.  

Kaže se da su oči ogledalo duše i da otkrivaju duboke emocije koje bismo možda ponekad željeli prikriti. Iako suvremena nauka isključuje postojanje duše, izgleda da oči mogu otkriti, ne samo ono što se događa u mozgu nego i utjecati na to kako pamtimo stvari i donosimo odluke. 

Naše oči stalno su u pokretu, i dok su neki od tih pokreta pod svjesnom kontrolom, mnogi od njih se pojavljuju podsvjesno. Kad čitamo, primjerice, možemo napraviti niz vrlo brzih pokreta očiju kojima brzo fiksiramo pogled na jednu riječ za drugom. Kad ulazimo u sobu, naprimjer, napravimo nešto duže pokrete očima dok razgledamo okolo. Tu su i mali nekontrolirani pokreti oka koje pravimo dok hodamo, okrećemo glavu i stabiliziramo pogled na svijet oko nas. I, naravno, naše oči se mnogo pomjeraju tokom REM faze sna, piše BBC.

Ono što sada postaje jasno jeste to da neki od naših pokreta očiju zapravo mogu otkriti naš misaoni proces.

Istraživanje objavljeno prošle godine pokazuje da je proširivanje zjenica povezano sa stepenom neizvjesnoti pri odlučivanju – ako je neko manje siguran u svoju odluku, osjećaj uzbuđenja je veći što uzrokuje da se zjenice šire. 

Ova promjena u oku također može otkriti što osoba koja odlučuje želi reći: jedna skupina naučnika otkrila je da je promatranjem širenja zjenica moguće predvidjeti kad će oprezna osoba koja bi inače rekla „ne“, reći „da“. 

Ako je neko nesiguran u odluku, zjenice se šire.     

Gledanjem u oči može se čak predvidjeti koji broj osoba ima na umu. Tobias Loetscher i njegove kolege sa Sveučilišta u Cirihu zaposlili su 12 volontera i pratili njihove pokrete oka dok su pregledali i izgovarali popis 40 brojeva. 

Otkrili su da su smjer i veličina očnih pokreta sudionika tačno predvidjeli da li je broj koji će izgovoriti veći ili manji od prethodnog i za koliko. Svaki volonter je pogled pomaknuo gore i desno prije nego što je rekao veći broj i dolje i lijevo prije manjeg broja. Veći pomak s jedne strane na drugu otkrivao je veću razliku između brojeva.

To sugerira da su na neki način povezane apstraktne predstave brojeva u mozgu s kretanjem u prostoru. 

No istraživanje ne govori šta je na prvom mjestu: je li razmišljanje o određenom broju uzrokuje promjene u položaju oka ili položaj oka utječe na našu mentalnu aktivnost.

Istraživači iz Švedske objavili su, 2013, dokaze da potonje radi posao: pokreti očiju zapravo mogu olakšati pretragu našeg pamćenja. 

Oni su regrutirali 24 studenta koji su trebali pažljivo ispitati niz objekata prikazanih u jednom uglu zaslona računara. 

Sudionici su potom trebali poslušati niz izjava o nekim stvarima koje su vidjeli, kao „automobil je okrenut na lijevo“, i da svaku, što je brže moguće, ocijene kao tačnu ili netačnu. Nekim sudionicima je bilo rečeno da mogu pomjerati oči slobodno koliko žele, drugima je rečeno da pokušaju svoj pogled usmjeriti što više na jednu tačku na zaslonu – ili u sredini ili u dijelu ekrana u kojem su se pojavljivali objekti.  

Pokazalo se da su se oni sudionici kojima je dozvoljeno da pomjeraju oči slobodno mnogo bolje i lakše mogli sjetiti objekata nego sudionici koji su trebali gledati mirno u jednu tačku. 

Kontrola vida

Praćenje pokreta očiju također se može koristiti za navođenje na neku odluku. Jedna nova studija pokazala je da, možda i zabrinjavajuće, praćenje kretanja očiju može utjecati na odluke koje će neko donijeti. 

Naučnici su pitali ispitanike složena etička pitanja kao „može li ikad ubistvo biti opravdano“, nakon čega su na zaslonu prikazani mogući odgovori „ponekad opravdano“ ili „nikad opravdano“. Praćenjem pokreta očiju ispitanika i uklanjanjem dvije mogućnosti nakon što je ispitanik proveo određeno vrijeme zureći u jednu opciju, istraživači su otkrili da su mogli navesti ispitanike da daju odgovor koji je upravo ta opcije koju su gledali. 

„Nismo im dali više podataka“, kazao je neurolog Daniel Richardson s londonskoga University Collegea i jedan od autora studije. 

“Jednostavno smo čekali da počnu razvijati vlastite procese odluka i prekinuli ih u pravom trenutku. Učinili smo da promijene svoje mišljenje samo na osnovu toga kad su upitani da donesu odluku.“ 

Uspješni prodavači mogu utjecati na odluku o kupovini na osnovu pokreta očiju potencijalnog kupca. 

Richardson je objasnio i to da uspješni prodavači mogu imati neki uvid u ovo i da to svakako mogu koristiti kako bi bili što uvjerljiviji s klijentima. 

“Možda dobri prodavači mogu uočiti tačan trenutak kad se kolebate u vezi s određenim izborom, a zatim vam ponuditi popust ili promijeniti način uvjeravanja.”

Dakle, pokreti očiju mogu utjecati i na veće mentalne funkcije poput pamćenja i odlučivanja, ali mogu i izdati naše misli, uvjerenja i želje. 

Ovo nam može ukazati na načine za poboljšanje naših mentalnih funkcija, ali nas također ostavlja podložnijima za suptilne manipulacije. 

“Oči su poput prozora u naše misaone procese, a mi jednostavno ne cijenimo koliko informacija iz njih možemo dobiti“, objasnio je Richardson.

Radiosarajevo.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE