Kako održavati zdravim mikrobiom površine oka

Kako održavati zdravim mikrobiom površine oka

Do sada je ustanovljeno, kaže dr. Enesa Begović, oftalmologinja, da produženo nošenje kontaktnih leća, upotreba određenih kapi za oči, kao i prisustvo bolesti, poput sindroma suhog oka, alergijskog konjunktivitisa ili dijabetes melitusa, imaju ulogu u promjeni mikrobioma površine oka.

Oslabljen imunitet

– Poznato nam je da bakterijska flora crijeva učestvuje u vitalnim procesima, kao što su resorpcija hrane, odbrana od patogenih mikroorganizama te održavanje normalnog rada imunog sistema. 

Ono što se u posljednje vrijeme proučava je povezanost i utjecaj mikrobioma crijevnog trakta s bolestima oka za koje u patogenezi imaju oslabljen imuni odgovor kao komponentu (glaukom, senilna degeneracija žute mrlje, keratitisi, Sjegrenov sindrom, dijabetesna retinopatija i sl.) – navodi dr. Begović.

Važna navika

Jedna od najvažnijih navika za održavanje zdravog mikrobioma jeste dovoljno sna, uz pravilnu upotrebu kontaktnih leća u smislu adekvatne higijene te izbjegavanje produženog nošenja. U području očiju izbjegavati upotrebu jakih šampona i sapuna koji se koriste za pranje lica i kose.

Iako je bilo ispitivanja, nejasno je u potpunosti kako bi upotreba određenih probiotika u obliku kapi na površinu oka mogla koristiti u slučaju poremećaja sastava mikrobioma oka.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE