Kako popraviti prskalice za vjetrobransko staklo

Kako popraviti prskalice za vjetrobransko staklo

Mnoge vozače nije baš posebno briga što su im prskalice za šoferšajbu zapušene, pa ne mogu lijepo da očiste staklo. Umjesto toga voze maltene „na slijepo“ iako je za popravku najčešće dovoljno desetak minuta. Čudno je to kako mali, jednostavni i naizgled nebitni dio poput prskalice može čovjeku da napravi problem, piše vesti.mojauto.rs

image
/vesti.mojauto.rs

Evo par primjera:

Situacija prva – često parkirate svoj automobil ispod drveća. Kako to već ide, kad ujutru krenete na posao na šoferšajbi ćete zateći lišće, trunje, malo smole i druge nečistoće. Startujete automobil i hoćete da očistite prednje staklo. Jedna prskalica šalje jači pritisak pa vam tečnost odlazi na krov, dok druga jedva šalje vodu do sredine stakla. Nažalost, većina će u ovoj situaciji nastaviti da vozi maltene naslijepo umjesto da sami očistite staklo na nekoj benzinskoj stanici ili praonici.

Slična situacija. Vozite po autoputu. Prešli ste određeni broj kilometara, ali na vašem šoferšajbi pojavile su se brojne mrlje od insekata, ali i nečistoće sa asfalta koje nanose kamioni ili drugi automobili. Uključili ste brisače, međutim, tečnost izlazi pod nedovoljnim pritiskom. Umjesto da se za par sekundi „šoferka“ pročisti, dešava se suprotno – staklo je još prljavije, a vidljivost još manja.

image
/vesti.mojauto.rs

1. Da bi se skinula crijeva sa prskalica prvo se uklanja zaštitna plastika ispod haube

Ovo je samo par primjera sa kojim se mnogi vozači svakodnevno suočavaju. Ipak, mali broj njih se odlučuje da odmah ode kod svog servisera ili da makar samostalno popravi prskalice. Većina će se poslužiti tradicionalnim metodama – psovanjem i besomučnim pritiskanjem komande za pranje šoferšajbe. Ovo, osim što najčešće neće otpušiti prskalice, može dovesti do toga da uslijed pregrijavanja nastrada električna pumpa vode. Na kraju, ovaj jednostavan problem najčešće će sačekati redovan servis ili zamjenu nekog „bitnijeg“ dijela automobila.

image
/vesti.mojauto.rs

2. Kompresovanim vazduhom se prvo uklanjaju nečistoće sa spoljne strane

Suština ove priče je da lijenost može skupo da vas košta jer uslijed pregrijavanja može doći do kvara na elektromotoru. Sa druge strane, za rješavanje ovog problema majstorima je potrebno svega desetak minuta, a vještiji hobi-majstori u kratkom roku riješiće ga samostalno.

image
/vesti.mojauto.rs

3. Mjesto na kome se crijevo spaja sa prskalicom se također produvava

Začepljenje se kao po pravilu pojavljuje zbog nečistoća od trunja ili kamenca koji se pojavljuje uslijed korištenja destilovane vode umjesto specijalne tečnosti za pranje šoferšajbe. Dijelovi koji „stradaju“ su dovodna crijeva, ali i same prskalice koje su napravljene od plastike i uslijed višegodišnje upotrebe i sunčevih zraka se deformišu. U ogromnoj većini slučajeva ovaj kvar se može lako popraviti, međutim, ima i situacija kada je prskalica previše oštećena i mora se zamijeniti.

image
/vesti.mojauto.rs

4. Specijalnom alatkom serviser namješta smjer kretanja tečnosti za čišćenje

To se uglavnom dešava na starijim automobilima. Cijeli proces počinje skidanjem zaštitne plastike sa haube, a potom se crijevo odvaja od prskalice.

– Cijela mudrost je da se uz pomoć kompresovanog vazduha zaostalo trunje ili kamenac izbace iz sistema. Jedino što je važno jeste da se prskalice prvo očiste sa spoljne strane jer su tu veći otvori i na taj način se spriječava da nešto ostane – kažu serviseri sa kojima smo pričali.

Kad se sistem detaljno pročisti,ostaje da se podese prskalice. Često se, naime dešava da one na šoferšajbu šalju neravnomjerne količine vode, pa recimo sa vozačeve strane tečnost za brisanje odlazi previše u stranu, dok sa suvozačeve odlazi preko stakla na krov. Sve što je potrebno je da majstor uz pomoć specijalne alatke podesi pravac tečnosti za čišćenje.

Ako nemate vremena da zbog prskalica odlazite u servis, možete i sami pokušati čišćenje. Od alata vam je potrebna jedna tanka igla sa kojom pažljivo treba pročistiti prskalice, a kao dodatna pomoć može poslužiti i običan sprej sa kompresovanim vazduhom kakav se može naći u prodavnicama računarske opreme.

image
/vesti.mojauto.rs

Problemi zbog nečistoća

Mnogi vozači toga nisu svjesni, ali prljavštine, trulo lišće, blato i slične nečistoće koje se skupljaju u dijelu ispod vetrobrana mogu uzrokovati brojne probleme vlasniku automobila. Nečistoće mogu zapušiti otvore za hlađenje elektromotora pumpe tečnosti za pranje stakala pa on može pregorjeti. Također, a kao što se i vidi na slici, nečistoće uzrokuju i koroziju na limovima. Zato se potrudite da makar jednom godišnje očistite ove dijelove. Jeste komplikovano pristupiti im ali se, s obzirom na nabrojane probleme, i te kako isplati.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE