Kako prepoznati i kako se nositi s nesigurnim radnim kolegom

Kako prepoznati i kako se nositi s nesigurnim radnim kolegom

Možda ste na poslu imali kolegu ili još uvijek imate kolegu koji je nesigurna osoba, tj. osobu koja stalno umanjuje postignuća ostalih kolega.

Profesor na Harvardskoj poslovnoj školi Ranjay Gulati smatra da su nesigurni ljudi jedan od najtežih tipova ličnosti za rad te da je među njima veliki broj onih koji radno okruženje mogu učiniti toksičnim. Može biti teško raditi s nekim ko pretjerano analizira svoje odluke ili ko se osjeća ugroženim tuđim uspjehom, ali Gulati ima nekoliko savjeta.

Stvari na koje treba obratiti pažnju

Prvi korak da ublažite napetu situaciju jeste da znate kako primijetiti hronično nesigurne kolege. Nesigurnost kod nekih može dovesti do negativnog govora o sebi i samokritici, ali na poslu se to može manifestirati u štetnom ponašanju kao što je ponižavanje drugih kako bi djelovali važno ili prebacivanje krivice za neuspjeh na drugog. Prema Gulatiju, ovo su tri najčešća znaka veoma nesigurne osobe na poslu:

  • Nadmetanje s drugima;
  • Traženje stalnog odobravanja i pohvala od kolega ili šefa;
  • Prepuštanje samoviktimizaciji.

Ovo su ponašanja koja su potrebna nesigurnim osobama kako bi ublažile sumnje u svoje sposobnosti. Gulati je upozorio da su nesigurni ljudi, koji imaju mentalitet žrtve, posebno opasni za rad jer im nedostaje lična odgovornost i zbog toga što će često okriviti druge za ono što su oni sami skrivili. Time saradnju čine skoro nemogućom.

Kako se nositi s nesigurnom osobom

Gulati je napomenuo da suočavanje s nesigurnim radnim kolegom zahtijeva strpljenje, empatiju i jasne granice. Da biste se suočili, potrebno je da zadržite osjećaj pozitivnosti i smirenosti te da razgovor polako preusmjerite ako se pretvori u monolog ili ogovaranje.

“Primjera radi, mogli biste kazati: ‘Žao mi je što se tako osjećaš, ali siguran sam da će ishod biti bolji nego što očekuješ'”, sugerisao je Gulati.

Ako vas pokušava primorati da ogovarate drugog kolegu, držite se na profesionalnoj distanci.

“Mogli biste kazati: ‘Nisam imao ta iskustva tako da ne mogu puno govoriti o tome'”, ukazao je Gulati.

U konačnici, ako vas nesigurni radni kolega iscrpljuje i odvlači pažnju, u redu je ograničiti interakciju s njim. Kako je savjetovao Gulati, nosite slušalice dok sjedite za radnim stolom, ljubazno se izvinite što nemate vremena za razgovor i učinite sve kako biste zaštitili svoj mir. Naglasio je da se time može pomoći toj osobi da se sama suoči sa svojim osjećajima, piše CNBC.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE