Kako se kuha bosanska kafa? Da li ste znali da to nije ono što miješamo sa turskom kafom?

Kako se kuha bosanska kafa? Da li ste znali da to nije ono što miješamo sa turskom kafom?

Vrlo zanimljivu priču podijelio je s javnošću naš profesor Akif Smajlović, naslovivši je KAKO SE KUHA BOSANSKA KAFA? odnosno objasnivši u čemu je razlika između turske i bosanske kafe, koju cijeli život pijemo – zapravo nazivamo pogrešno!?

Kafa se kao napitak iz Etiopije prenosi u Tursku za vrijeme vladavine Sulejmana Veličanstvenog. Na Pepelarima, Park prirode «BABINA», Zenica, spremio sam Bosansku kafu koju treba zaštititi kao svjetski brand.

Turska kafa se sprema tako da u džezvu sa hladnom ili mlakom vodom sipamo šećer i kafu i stavljamo na vatru do tačke ključanja.

Gledali ste sigurno turske serije i nigdje niste vidjeli džezvu već samo kafu u šoljicama (džezvu ostave u kuhinji).

Kod Bosanske kafe u serbetnjak (na sl. i videu ili džezvi) sipa se voda i stavlja na vatru. Kad voda proključa sipamo tu vodu u fildžan/findžan, a u serbetnjak sipamo kafu koju smo samljeli u mlinu i vraćamo na vatru. Kad se nivo kafe počne dizati (kafa «kihne»), skida se sa vatre i dodaje topla voda iz fildžana i nakratko vraća na vatru.

Prednost posluživanja sa džezvom je u tome što kafa zadržava duže toplotu, a nekad su naši djedovi koristili mangalu (metalna posuda sa žarom).

Kafa se pije s kockom šećera koju umočite u fildžan i potom pijete gutljaj kafe. Uz kafu se obavezno stavlja čaša vode (uvela kao običaj Hurem, supruga Sulejmana Veličanstvenog), kocka šećer, mlijeko i rahat lokum.

Kada sam davno studirao u Rijeci, meni dragom gradu, na korzu sam viđao građane kako razgovaraju sami sa sobom.

Na predavanju pitam prof. psihologije za taj fenomen. Profesor me prvo upita iz kojeg sam grada i kad mu odgovorih iz Zenice, profa se nasmiješi i reče: «Vi Bosanci pijete kafu uz razgovor i po sat vremena, ovdje su ljudi okrenuti zapadnom načinu života, žurba i samo žurba i to je jedan od razloga zbog čega dolazi do otuđenja ličnosti».

Nažalost sada i u svom gradu vidim većinom penzionere kako sami sa sobom pričaju jer treba živjeti mjesec dana sa 380 KM. Bosansku kafu smo popili sa užitkom i pogledom na planinu Tvrtkovac (1305 m N/V), koja je dobila naziv po bosanskom kralju Tvrtku Kotromaniću, prenosi “Dobra kuhinja“.

Uz sfotografije kafe i predivne boje jeseni sa najljepšeg izletišta u centralnoj Bosni udaljite se barem na čas od surove stvarnosti. Obavezno pogledajte video u prilogu!

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica