Kako se nositi sa Dodikovim akcijama i da li je Helezov odgovor pravi način?

Kako se nositi sa Dodikovim akcijama i da li je Helezov odgovor pravi način?

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez je poručio Miloradu Dodiku da će ukoliko RS krene u nezavisnost automatski biti vraćen na snagu Ustav Republike Bosne i Hercegovine, što je nešto drugačija reakcija u odnosu na one na koje se naviklo sa probosanske strane.

U svjetski popularnoj seriji Game of Thrones, omraženi, ali lukavi lik Petera Baelisha govoreći o svojim ambicijama kaže “Chaos is ladder”, prevedeno “haos su ljestve”, u Bosni i Hercegovini Milorad Dodik je političar čija politika stvaranja haosa konstantno drži društvo u stanju napetosti.

Ne treba se zavaravati da Dodik stvara haos zbog haosa, no u tom haosu se uvijek nalaze njegovi strateški ciljevi koje on i ne krije, a to je slabljenje, ponižavanje i obesmišljavanje države Bosne i Hercegovine. Dodikovi javni nastupi se baziraju na dvije osnove, na jednoj je vrijeđanje i provokacije, a na drugoj je konkretno djelovanje kojim se urušava Bosna i Hercegovina.

Tako je u samo par sedmica Dodik prvo zaprijetio da će, ako visoki predstavnik nametne zakon o državnoj imovini RS, u roku nekoliko sati proglasiti nezavisnost, a nakon toga se dosjetio i toga da izmijeni izborni zakon tako da ugasi nadležnost Centralne izborne komisije nad lokalnim i entitetskim izborima u entitetu RS. Osim toga je i dao ultimatum da u Ustavni sud Bosne i Hercegovine neće imenovati sudije iz RS-a dok se ne donese odluka o odlasku stranih sudija.

Dodik je tako stvorio haos, ali u kojem se ocrtavaju njegova tri strateška cilja koja planira ostvariti u srednjem roku. Dobiti zakon o državnoj imovini u korist RS-a, uspostaviti kontrolu nad izbornim procesom i zadobiti kontrolu nad Ustavnim sudom uvodeći mogućnost etničke ili entitetske blokade.

Pitanje je na koji način probosanske stranke mogu odgovoriti. Od uspostavljanja državne vlasti najglasniji u odgovorima na Dodikove javne nastupe bio je ministar odbrane Zukan Helez. Helezu su ovakvi nastupi pridonijeli simpatije kod dijela javnosti, ali i kritike drugog dijela uz riječi da se pristaje na Dodikovu igru.

Postoji razlika u poziciji sa koje nastupaju Dodik i Helez. Dodik u svome nastupu ima podršku koalicije okupljene oko SNSD-a i ima moć da najave pretvori u zakone u NSRS-u, čak i ako su protviustavni i ako ih suspenduje Ustavni sud ili visoki predstavnik.

S druge strane Helez u svojim nastupima često ne dobije javnu podršku stranke. Također kada Helez kaže da će vratiti Ustav Republike BiH ako RS proglasi nezavisnost on ne objašnjava na koji način bi takva opcija mogla se provesti u praksi.

Na drugoj strani, politička praksa je pokazala da će Dodik svoju politiku voditi bez obzira koliko na drugoj strani bilo govora o kooperativnosti i rješavanju zajedničkih zadataka na putu ka Evropskoj uniji.

Politički predstavnici probosanske strane bi morali pronaći način na koji se suprostaviti Dodiku bez spuštanja u blato prikupljanja jeftinih političkih poena, ali u isto vrijeme i javnosti pružiti jasan glas neprihvatljivosti napada na ustavni poredak BiH, a ozbiljne poruke o posljedicama “nezavisnosti RS-a” se ne šalju preko medija nego putem “non papera” na moćne međunarodne adrese kojima haos nije cilj.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE