Kako se novac građana od akciza godinama krčmi: Malo FBiH, malo više RS-u
Novalić smatra da je sve urađeno poprilično netransparentno te da nisu jasno precizirani parametri i metodologija raspodjele tog novca.
A sve je krenulo 2009. godine. Tada je uveden član 35. za autoceste i druge ceste. Te godine usvojena je privremena odluka o raspodjeli novca od akciza. Međutim akcize su 2009. iznosile 10 feninga po litri goriva. Od početka 2018. to više nije 10 feninga već ukupno 25 feninga, čime s enameće još veća potreba pravednije raspodjele novca.
“Od 2009. privremenom odlukom, koja nije mogla trajati duže od šest mjeseci, taj prihod raspoređen je na način da 59 posto ide FBiH, 39 posto RS-u i Brčkom dva posto. U tom momentu potrošnja goriva u FBiH je bila 65 posto, i već tad je FBiH bila oštećena za šest posto”, kazao je Novalić.
Sada je prema svim analizama potrošnja goriva u FBiH čak 70 posto, a na snazi je još uvijek stari metod raspodjele, kojim RS-u pripada 39 posto prikupljenog novca, iako taj entitet u ukupnoj potrošnji goriva učestvuje čak manje od 30 posto. FBiH je tražila da novom raspodjelom dobije 64 posto prikupljenog novca.
Muhamed Kozadra, jedan od članova UIO BiH izveo je računicu po kojoj Vlada FBiH gubi između 24 i 32 miliona KM, zavisno od metodologije.
Novalić je poručio da će hitno zatražiti analize UIO-a na osnovu čega se entitetima raspoređuje novac. U cijelu priču bit će uključeni i nezavisni revizori, nakon čega bi Vlada FBiH trebala predložiti novi princip raspodjele novca.
Postoji opcija i slanja zahtjeva Sudu BiH kojim bi se tražila privremena mjera za zabranu Odluke o privremenoj raspodjeli novca od akciza.
Upravni odbor UIO-a je na posljednjoj sjednici rasporedio više od 150 miliona KM prikupljenih od februara ove godine, od čega FBiH 59 posto, RS-u 39 posto i Brčko Distriktu dva posto.
Klix.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE