Kako se riješiti uraslih dlaka i spriječiti njihovo nastajanje

Želja gotovo svake žene su glatke noge i bikini zona, a muškaraca fino izbrijana i njegovana brada – no najčešća posljedica invazivnih tretmana depilacije i nepravilnog brijanja su – urasle dlačice. Ovaj zdravstveni i estetski problem nastaje kada dlačica prilikom ponovnog rasta mijenja svoju putanju i umjesto da izađe na površinu kože ona ponovno urasta nakon čega dolazi do upale.

Kako pravilno tretirati urasle dlačice?

Urasla dlaka je dlaka koja se sama uvije i počne se vraćati u folikul ili dlaka koja ne izraste iz folikula i ostaje u koži. Urasle dlake mogu se pojaviti na licu, vratu, nogama ili bilo kojem drugom dijelu tijela. Obično su to male iritacije, ali mogu biti bolne i ružne. Štoviše, ako se ne tretiraju, urasle dlake mogu postati inficirane. Na žalost, dok je urasla dlaka češća pojava kod ljudi s kovrčavom kosom, skoro kod svakog će se nekad pojaviti barem jedna urasla dlaka i ako se redovito brijete, možda ćete imati urasle dlake vrlo često. Imate sada jednu? Pratite ove upute, riješite je se i ne dajte joj da se ponovno pojave, piše Zadovoljna.

-Napravite piling problematične površine. Dvaput dnevno blago trljajte uraslu dlaku. To će pomoći da se uklone mrtve stanice s kože, prljavština i masnoća koja možda okružuju uraslu dlaku. Time također vrh dlake može probiti kroz kožu. Dobrim pilingom se može postići ovaj efekt, ali ne pretjerujte kako površina oko urasle dlake ne bi počela krvariti. Vrlo je tešku ukloniti uraslu dlaku ispod kraste. Kada ne znate što radite, učinite nježniji piling kože ali neka to traje malo duže. Pokušajte pogoditi uraslu dlaku s različitih strana. Koristite rukavicu za piling ili pokušajte nešto od sljedećeg:

– Nanesite malo kreme protiv akni. Urasle dlake su prilično slične bubuljicama, posebno kad je urasla dlaka popraćena gnojem. Nanesite hidrogen peroksid ili salicilnu kiselinu nekoliko puta dnevno tijekom nekoliko dana. Ovo, u kombinaciji sa svakodnevnim pilingom je često dovoljno da se ukloni urasla dlaka, pošto će se otok smanjiti čime će dlaka imati više mjesta da izraste (nego da uraste).

–Stavite topao, vlažan oblog na površinu i ostavite nekoliko minuta kako biste omekšali kožu. Možete staviti samo vlažan ručnik s toplom vodom, iscijediti ga i prisloniti na uraslu dlaku. Kad se ručnik ohladi ponovno ga namočite toplom vodom. Ako možete vidjeti uraslu dlaku ” učahurenu ” u koži, ovaj postupak će omekšati dlaku i izvući je bliže površini. Ako ne možete odmah vidjeti dlaku, ostavite topao ručnik dok se ona ne podigne do površine kože. Ako stavite oblog u trajanju od deset minuta i još uvijek ne možete vidjeti dlaku, nećete je moći sami ukloniti, ili se radi o nečemu sasvim drugom.

–Koristite sterilnu iglu, pincetu ili medicinski aparat za urasle dlake kako bi nježno izvlačili dlaku iz kože. Topao oblog bi trebalo pogurati dlaku do površine kože – ne kopajte dlaku ako ne možete lako doći do nje. Nemojte skroz čupati dlaku ako možete to izbjeći; samo se pobrinite da je kraj urasle dlake izvan kože. Može potrajati dok ne iščačkate dlaku: budite strpljivi i ne režite kožu.

– Ponekad ćete vidjeti petlju dlake blizu površine kože. To znači da je vrh dlake počeo urastati u kožu. Ako možete staviti iglu u petlju i lagano povući, kraj će vjerojatno olabaviti.

–Ako se odlučite koristiti pincetu, zapamtite da koristite onu s oštrim vrhovima. Ako se koristi pažljivo, pinceta oštrog vrha može manje oštetiti kožu oko dlake. Drugi izbor je medicinski aparat za urasle dlake koji ne oštećuje okolnu kožu ili folikul dlake.

– Operite površinu oko (nekad) urasle dlake toplom vodom i hidratantnim sapunom. Nanestite antiseptik kao dodatno sredstvo protiv infekcije. Izbjegavajte nositi usku odjeću na toj površini i redovito radite piling kao prevenciju od novih uraslih dlaka. Možda ćete htjeti nanositi fiziološku otopinu i tako spriječite pojavu novih uraslih dlaka.

2 koraka kako spriječiti urastanje novih dlaka

Neželjeno urastanje može se smanjiti i to pomoću 2 vrlo učinkovita prirodna pripravka

1. PILING PROTIV URASTANJA DLAČICA:

Piling služi uklanjaju mrtvih stanica s površine kože koje je prije depilacije važno ukloniti jer one blokiraju rast dlačice i uzrokuju njihovo urastanje.

Sastojci:

½ šalice maka u zrnu
1 šalica bademovog ulja
Priprema:

U staklenoj posudi izmiješajte mak i ulje dok ne nastane ravnomjerna smjesa, ostavite je da odstoji pola sata dok se sastojci ne prožmu nakon čega je spremna za upotrebu.

Način upotrebe:

Pripremljeni piling nanesite na spužvicu i nježnim kružnim pokretima utrljajte preko cijele površine kože koju pripremate za depilaciju. Zrnca maka napravit će invaziju na odumrle stanice dok će ulje badema kožu smiriti i nahraniti te joj podariti potrebnu vlažnost.

2. DOMAĆA KREMA PROTIV URASTANJA DLAČICA:

Bentonit glina se u dodiru s vodom ponaša kao spužva te iz kože izvlači toksine i višak masnoće (možete ju nabaviti u ljekarnama). Zahvaljujući antivirusnim svojstvima obnavlja oštećenu kožu i otvara pore kako bi ponovan rast dlačice bio olakšan.

Med je jedan od najboljih prirodnih hidratanata, a eterična ulja djeluju protuupalno dok ulje vitamina E kao odličan antioksidans zacjeljuje oštećenu kožu.

Sastojci:

1 žlica meda
1 šalica bentonit gline (možete ju nabaviti u ljekarnama)
7 kapi ulja vitamina E
3 kapi eteričnog ulja kamilice, lavande i čajevca

Priprema:

U staklenoj posudi izmiješajte glinu i med dok ne dobijete homogenu masu, potom u nju dodajte ulje vitamina E i eterična ulja. Kako bi dobili što kremastiju teksturu u smjesu dodajite kap po kap tople vode i dobro izmiješajte.

Način upotrebe:

Nakon pilinga i depilacije noge dobro isperite u toploj vodi i posušite, potom na cijelu površinu nanesite pripremljenu kremu i pustite oko 15 minuta da djeluje. Nakon toga smjesu nježno uklonite ručnikom namočenim u toploj vodi te posušite površinu kože.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE