Kako slovenačke i hrvatske kompanije izvlače novac iz BiH: Jedan zaposleni, 760 miliona maraka prometa i prijavljena dobit od 570 hiljada KM

Kako slovenačke i hrvatske kompanije izvlače novac iz BiH: Jedan zaposleni, 760 miliona maraka prometa i prijavljena dobit od 570 hiljada KM

Kompanija GEN-I, piše na njihovom sajtu, vodeći je trgovac električnom energijom u regiji. Izvorno, kompanija je slovenačka, a godinama je prvi čovjek firme  GEN-I bio aktualni slovenački premijer Robert Golob.

U julu 2008. godine, ova slovenačka kompanija u Sarajevu je osnovala kćerku firmu GEN-I d.o.o., društvo za trgovinu i prodaju. Od 2010. godine ova kompanija je odmah počela ostvarivati milionske promete. Sve do 2016. godine u sarajevskom GEN-I-u su bile zaposlene samo dvije osobe, nakon čega je kompletan biznis trgovine električnom energijom sveden na jednog radnika. Posljednje, 2022. godine, GEN-I se, po prometu, uspio probiti na osmo mjesto kompanija koje u Federaciji ostvaruju najveći promet. Tako je, prema zvaničnim podacima, GENI-I d.o.o. Sarajevo tokom 2022. godine ostvario ukupni promet u iznosu od 761 miliona maraka. Prijavljena dobit je svega 591 hiljadu KM. Poređenja radi, ista kompanija je, sa istim brojem zaposlenih, 2020. godine ostvarila veću dobit nego 2022. godine, iako je promet bio četiri puta veći. Naime, GEN-I je 2020. godine prijavio promet u iznosu od 175 miliona KM, a prijavljena dobit iznosila je 630 hiljada KM.

U rubrikama javnih nabavki ne postoji mnogo podataka o kompaniji GEN-I d.o.o. Sarajevo. Ova kompanija je do 2016. godine, uglavnom, poslovala sa Elektroprivredom HZ HB kojoj je prodavala električnu energiju.

No, nije slovenački GEN-I jedina kompanija koja je sa stotinama miliona prometa prijavila mizernu dobit.

HOLDINA d.o.o. Sarajevo je na drugom mjestu liste kompanija sa najvećim prometom u Federaciji. Ukupni promet HOLDINA-e tokom 2022. godine je iznosio miljardu i po maraka. Osnivač HOLDINA-e je zagrebačka naftna kompanija INA. Dakle, sa prometom od 1,5 milijardi maraka, HOLDINA je prijavila dobit u iznosu od 4,6 miliona KM.

Da bi se ova priča lakše shvatila, uporedit ćemo bh. kompaniju HIFA Oil. Recimo, HIFA Oil je tokom 2022. godine imala promet u iznosu od 819 miliona KM, a prijavljena dobit je iznosila 20 miliona KM. Dakle, HIFA OIL je sa duplo manjim prometom ostvarila skoro pet puta veću dobit u odnosu na HOLDINA-u.

Prema informacijama Istrage, jedan od razloga za ovakve poslovne rezultate je to što zagrebačka INA po znatno skupljim cijenama prodaje naftu svojoj kćerki firmi registrovanoj u Sarajevu. Na taj način eventualna dobit koja je trebala biti ostvarena u BiH, prebacuje se u Hrvatsku.

Inače, ako se pogleda struktura javnih nabavki HOLDINA-e da se primijetiti da je ova kompanija koju je osnovala zagrebačka INA glavni dobavljač u općinama i institucijama kojima upravlja HDZ BiH.

Istraga

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica