Kako su BioNTech i Pfizer u nekoliko sedmica napravili vakcinu protiv delta soja korone

Kako su BioNTech i Pfizer u nekoliko sedmica napravili vakcinu protiv delta soja korone

Kompanija BioNTech, koja s farmaceutskim gigantom Pfizerom proizvodi vakcine protiv koronavirusa, je samo u nekoliko sedmica uspjela razviti vakcinu protiv delta soja koronavirusa.

Uspjela je u tome zbog toga što koristi mRNA tehnologiju. To znači proizvodnju vakcine kojom genetski kod za ključni protein u virusu uči organizam da stvara taj protein i da se bori protiv virusa. Promjene u sadržaju vakcine znače relativno jednostavne promjene u spomenutom kodu.

Suosnivačica i glavna medicinska stručnjakinja u BioNTechu Ozlem Tureci je ukazala na to da je bilo potrebno samo da uzmu protein delta soja, dok se ranije koristio protein prvobitne varijante ovog virusa.

Prema njenim riječima, mRNA tehnologija može poslužiti kao ono što su nazvali tehnološkom platformom, što implicira da se mogu napraviti promjene u kodu, ali da sve ostalo ostane nepromijenjeno i stabilno.

“Tako da se u proizvodnji ne mora mijenjati mnogo stvari, a o kojima se morate konsultovati s nadležnima i dokazati da postoji kontrola kvaliteta. Možete koristiti prvobitni način proizvodnje”, dodaje Tureci.

Razvoj vakcina za nove sojeve koronavirusa traje tek nekoliko sedmica. Još jedan od osnivača i generalni direktor BioNTecha Ugur Sahin je naglasio da to može trajati manje od četiri sedmice. Upravo je on predvodio tim koji je za rekordnih 11 mjeseci razvio vakcinu protiv koronavirusa, a koja je prva na svijetu odobrena za upotrebu. Prije toga, rekordno vrijeme za razvoj vakcine bilo je četiri godine.

“Uzimajući u obzir sva potrebna testiranja, potrebno je manje od 100 dana da biste isporučili vakcinu. To vrijeme će biti i kraće zbog toga što se sve unapređuje i ubrzava. To je stvarna moć tehnologije – biti ekstremno brz”, obrazložio je Sahin.

U BioNTechu i Pfizeru su testiranjima utvrdili da je potrebno primiti i treću dozu vakcine kako bi postojala veća zaštita od delta soja koronavirusa, a koji je prvi put registrovan u Indiji. Međutim, pojedini smatraju upitnom vakcinaciju trećom dozom.

Ipak, u Pfizeru uvjeravaju da imunizacija trećom dozom, kako su naveli, snažno povećava zaštitu od delta soja. Ova kompanija je već počela testirati vakcine protiv delta soja virusa.

Online izdanje poslovnog časopisa Fast Company piše da postoji mogućnost da spomenuti soj mutira, što bi vakcinaciju moglo učiniti još više neophodnom. Ocijenili su da je u pojedinim državama, kao što su mnoge afričke, gdje je mnogo nevakcinisanih ljudi, prihvatljivije za vršenje imunizacije vakcinama protiv delta soja, koji je trenutno dominantan.

U BioNTechu su prije pandemije koronavirusa bili posvećeni korištenju mRNA tehnologije u nastojanju da naprave vakcinu protiv raka. Testiraju i vakcine protiv svih ostalih registrovanih sojeva koronavirusa. Kako je kazao Sahin, posebno su fokusirani na lambda soj, koji je najprisutniji u Južnoj Americi.

Podsjećamo, osobama oslabljenog imunološkog sistema u Sjedinjenim Američkim Državama je jučer, 12. augusta, odobrena vakcinacija trećom dozom vakcina Pfizer/BioNTech i kompanije Moderna. U Izraelu trećom dozom vakcine Pfizer/BioNTech mogu biti vakcinisane osobe starije od 50 godina.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE