Kako zaštititi djecu od opasnosti na internetu?

Kako zaštititi djecu od opasnosti na internetu?

Internet je neizostavan dio svakodnevnog života jer predstavlja izvor nepreglednih mogućnosti za obrazovanje, edukaciju, komunikaciju, učenje i zabavu.

Međutim, pored svih pozitivnih strana, nažalost, nove tehnologije nose i rizike ako se koriste nesavjesno. Zato je važno osvijestiti potrebu da se svi, a naročito naši najmlađi, zaštite u tom virtuelnom okruženju.

Postaviti granice

– Svjedoci smo koliko je uznapredovala tehnologija, međutim, koliko od nje imamo dobrobiti, toliko nosi i opasnosti. Osim toga što je produženo vrijeme boravka pred ekranom dovelo do brojnih razvojnih problema, između ostalog, postoji i problem sigurnosti i često roditelji nisu svjesni šta se s njihovom djecom dešava – kazala je psihologinja Nurka Bulić.

Dodala je da je to naročito prisutno u porodicama gdje roditelji ne posjeduju dovoljno znanja o prednosti, ali i opasnostima, pa ne kontroliraju šta djeca rade kada su online.

Bulić: Edukacija je ključ - Avaz

Bulić: Edukacija je ključ. Facebook

– Ne mogu dovoljno naglasiti koliko je bitno da su roditelji uključeni u odnos sa svojom djecom, međutim, to se ne postiže preko noći. S djecom treba pričati od najranije dobi, ograničiti im vrijeme koje provode online, kao i ukazati na opasnosti. Treba im se staviti do znanja da se na internetu nikad ne koriste pravim podacima, ne otkrivaju svoju lokaciju itd. – naglasila je Bulić.

Velika pažnja

Također je istaknula da škole moraju posvetiti veliku pažnju online zlostavljanju jer u vrijeme ekspanzije online učenja i brojnih grupa na aplikacijama nije rijedak slučaj, kako kaže, da su djeca izložena strašnim oblicima uvreda i nasilja u tim grupama.

– Djeca moraju znati da nam se mogu obratiti bez obzira na grešku koju su napravila ili ako imaju neku nedoumicu. Škole također mogu jako puno uraditi dižući svijest o tome, a školski psiholozi i pedagozi trebaju ohrabrivati djecu da im se obrate ukoliko imaju bilo kakav problem, ako su doživjeli ili primijetili nešto što im je stvorilo neugodnost – objasnila je Bulić.

Napomenula je da roditelji trebaju do jedne mjere poštovati privatnost djece, ali isto tako moraju postaviti granicu koja će razdvojiti poštovanje od obaveze roditelja da supervizira i usmjerava svoje dijete u pravom smjeru.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE