Kakve su kazne ako maloljetniku date nargilu i šta čeka roditelje ako ga policija zatekne vani iza 23 sata?

Kakve su kazne ako maloljetniku date nargilu i šta čeka roditelje ako ga policija zatekne vani iza 23 sata?

Novi Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira na području Kantona Sarajevo, još nije spreman za upućivanje u skupštinsku proceduru, jer radna grupa koja radi na usaglašavanju odredbi koje su sporne za novinarska udruženja i nevladine organizacije još nije okončala taj posao.

Kako je za Raport potvrdio Admir Katica, ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, radna grupa koju osim uposlenika MUP-a, čine i predstavnici nevladinih organizacija i novinarskih strukovnih udruženja ulaže maksimalne napore kako bi se došlo do kompromisa.

Spriječiti nasilje i omogućiti slobodu govora

“Još nemamo konačne zaključke, ali mi ćemo se i dalje zalagati za borbu protiv nasilja i za to da se to nasilje na društvenim mrežama koje uzima maha sankcionira. Mi želimo da dobijemo najbolji mogući zakon koji će štiti naše građane i od nasilja na internetu . Nije nam bio cilj ugroziti niti medijske niti bilo čije slobode i zato moramo naći rješenje koje će spriječiti ili sankcionirati nasilje na internetu, a istovremeno ne ugroziti slobodu govora”, kazao je Katica za Raport.

Podsjećamo, nakon što se nacrt navedenog zakona pojavio u javnosti Transparency International i novinarska strukovna udruženja ukazali su na to da se s pojedinim odredbama ovog zakona otvara prostor za ograničenje slobode govora i cenzuru.

Posebno je sporno što se definicija javnog mjesta u tom zakonu proširuju na internet i društvene mreže , te se ostavlja mogućnost da policija dobije nadležnost da proizvoljno tumači šta je „iznošenje ili širenje lažnih vijesti i omalovažavanje državnih organa” za što su između ostalog također propisane kazne u rasponu od 2.100 KM za fizička i 15.000 KM za pravna lica .

Ministar unutrašnjih poslova KS, Admir Katica, kaže da se ostale odredbe Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira na području Kantona Sarajevo, koji je Vlada KS usvojila u formi nacrta neće mijenjati.

Uvidom u ovaj nacrt evidentno je da je mnogo novina u njegovom sadržaju u odnosu na aktuelni zakon koji je donesen prije 15 godina i od tada nije mijenjan.

Ukoliko dobije podršku u Skupštini Kantona Sarajevo, ovaj zakon mnogo strožije u odnosu na aktuelni sankcionirat će mnoge prekršaje u Kantonu Sarajevo.

Kladionicama i nargila barovima ogromne kazne zbog maloljetnika

Tako je primjerice predviđeno da ukoliko neka kladionica omogući da se maloljetna osoba kladi, onda tom pravnom licu prijeti kazna i do 15. 000 KM, a onaj ko osobi mlađoj od 18 godina omogući klađenje može platiti kaznu do 1. 800 KM., odnosno 2.100 KM.

To znači, da se s ovim zakonom, ukoliko se ova odredba bude primjenjivala može stati ukraj pošasti zvanoj klađenje barem kada su maloljetnici u pitanju.

Jer, ako radnik ili radnica dopuste maloljetniku da se kladi postoji zakonski osnov da budu novčano kažnjeni i oni i kladionica.

Povećane su kazne i za omogućavanje konzumiranja alkoholnih pića maloljetnim licima, a novina je da će biti sankcionirano i omogućavanje konzumiranja nargile maloljetniku.

Za ove prekršaje predviđene su kazne i do 12.000 maraka za primjerice barove koji dozvole konzumiranje nargile osobama mlađim od 18 godina.

Zbog prekršaja maloljetnika „po džepu„ roditelja

Povećavaju se i kazne za roditelje, staratelje i usvojitelje starijih maloljetnika koji počine prekršaj, pa će svi oni čija djeca načine neki prekršaj biti značajnije „udareni po džepu“.

Ukoliko policija starijeg maloljetnika zatekne u prekršaju protiv javnog reda i mira u periodu od 23 sata do šest sati ujutro, onda će njegov roditelj ili staratelj platiti kaznu i do 1.500 KM.

Ako takav prekršaj u periodu od 23 sata do šest sati ujutro počini mlađi maloljetnik maksimalna kazna za roditelje koji su propustili da se staraju o djetetu je još veća i iznosi 1.800 KM.

Čak ako mlađi i stariji maloljetnik budu zatečeni na javnom mjestu bez roditeljskog nadzora u periodu od 23 sata do šest sati ujutro mogu platiti kaznu od 300 do 900 KM u slučaju starijeg maloljetnika, a ako je riječ o mlađem maloljetniku, roditelji ili staratelji će platiti kaznu od 400 do 1.200 KM.

Ako maloljetnik koji nije navršio 14 godina počini prekršaj protiv javnog reda ili mira, prema novom zakonu roditelj će biti kažnjen kao da je on sam počinio taj prekršaj.

Većim novčanim kaznama bit će sankcionirani i oni koji budu kršili javni red i mir stvaranjem buke. I u ovoj oblasti maksimalne kazne su za pravna lica propisana u iznosu do 12. 000 KM.

Neovlaštena prodaja petardi, maramica, te prosječanje povlače kazne

Neovlaštena prodaja pirotehničkih sredstava koja se naročito u pretpraznično i praznično vrijeme mogu naći i na ulicama u KS godinama je evidentan problem. Nove odredbe zakona koje tretiraju prodaju, posjedovanje ili ustupanje petardi i drugih pirotehničkih sredstava bez odobrenja nadležnog organa predviđaju kazne u zavisnosti je li u pitanju fizičko ili pravno lice, u rasponu od 400 do čak 9.000 KM.

Većim kaznama pokušat će se stati ukraj i prosjačenju za što su predviđene kazne i do 1.200 KM za one koji prose, a oni koji organizuju prosjačenje ili navode maloljetne ili duševno bolesne osobe rizikuju kaznu od 1.800 KM do 2.100 KM kazne. Ako na javnom mjestu budu davali milostinju osobi koja prosjači i građani mogu biti kažnjeni do 1.200 KM kazne.

Posljednjih godina u Sarajevu se često mogu vidjeti osobe koje na saobraćajnicama prodaju maramice, olovke ili neke druge predmete. Novi zakon definira da ukoliko te osobe ne budu imale odobrenje za tu vrstu aktivnosti mogu platiti kaznu do 1.200 KM, a isto toliku kaznu može platiti i građanin koji kupuje te proizvode od tih osoba.

Raport

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE