Kasumović: Kao gradonačelnik sam se borio i izborio za našu imovinu u Hrvatskoj, država o svemu šuti

Kasumović: Kao gradonačelnik sam se borio i izborio za našu imovinu u Hrvatskoj, država o svemu šuti

Sabor Hrvatske usvojio je nedavno Zakon o upravljanju državnom imovinom u kojem se navodi i to da Hrvatska trećem licu može izdati pod zakup, najviše na 30 godina, i nekretnine koje su u vlasništvu Bosne i Hercegovine, a koje se nalaze na teritoriji Hrvatske. Radi se o nekretninama koje su u vlasništvu bh. kompanija, uglavnom ugašene nakon raspada Jugoslavije. Nezvanično, njihova vrijednost procjenjuje se na više milijardi KM.

Iz opozicije optužuju da vlast nije učinila ništa kako bi vratila tu imovinu. Tačka o državnoj imovini Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj skinuta je sa dnevnog reda zadnje sjednice Vijeća ministra. Predsjedavajući vijeća ministra BiH Denis Zvizdić najavio je apelaciju na hrvatski zakon, no takva reakcija došla je tek nakon pritiska medija i javnosti.

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović rekao je agenciji Patria da je nevjerovatno da se on kao gradonačelnik bori za imovinu Grada Zenice u Hrvatskoj /odmaralište u Dućama kod Omiša/ a da Vijeće ministara sa ogromnim infrastrukturom koju imaju to nije u stanju uraditi sa drugim bh. nekretninama u susjednoj zemlji.

„Otkako sam 11. novembra 2016. godine preuzeo funckiju gradonačelnika Zenice, Gradska uprava poduzela je maksimalne napore da realizuje sudsku presudu iz 2013. godine kojom je potvrđeno da je Grad Zenica vlasnik odmarališta u Dućama kod Omiša“, rekao je Kasumović.

Riječ je o površini od 11.788 kvadratnih metara na koju je Republika Hrvatska 1991. godine uvela Uredbu o zabrani prava raspolaganja nekretninama. Taj plac je 1961. godine kupila tadašnja Općina Zenica, pa za pravnike nije bilo dilema da je pravni sljednik vrijedne nekretnine Grad Zenica. Kasumović kaže da je Republika Hrvatska sve vrijeme vršila pravno nasilje. Cilj je, kaže Kasumović, „bio oteti tu nekretninu, kao i mnoge druge nekretnine koje su vlasništvo građana i države Bosne i Hercegovine.“

„Postupak dokazivanja traje godinama i to izuzetno košta. Gradska uprava i Gradsko vijeće su odlučni da privedemo ovaj proces kraju i da tu izuzetno atraktivnu lokaciju na obali prodamo putem međunarodnog javnog poziva, a da sredstva od toga usmjerimo u izgradnju kapitalnog objekta u našem grad“, ističe Kasumović. Rekao je da u cijelom tom postupku nisu imali pomoć državnih organa BiH. Naprotiv, tvrdi gradonačelnk Zenice, pojedine institucije poput Agencije za privatizaciju Srednjobosanskog kantona otvoreno su radile protiv interesa Zenice i državljana BiH.

„Indikativno je, da smo kroz postupak povrata imovine kod Omiša došli do podataka da je Grad Zenica vlasnik još najmanje dvije atraktivne parcele i objekata na Jadranu“, kaže on. Riječ je o posjedima u Kaštelima i u mjestu Brela na Makarskoj rivijeri.

„Gradsko pravobranilaštvo i Pravni savjet Grada rade na tim predmetima i cilj nam je da pokušamo vratiti i te nekretnine u vlasništvo grada. Ponavljam, u toj borbi smo sami. Ako ja kao gradonačelnik mogu da se borim i izborim za ono što pripada građanima Zenice i BiH, pitam se zašto to ne može i Vijeće ministara BiH“, zaključuje Kasumović.

Patria

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE