Kazne za pijane vozače su velike, ali policija i dalje hapsi pojedine i sa 5 promila alkohola
Pripadnici Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Mrkonjić Grad jučer su zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH uhapsili vozača N. D. iz Mrkonjić Grada, kod kojeg je utvrđeno 3,02 promila alkohola u krvi.Pijani vozači ne predstavljaju samo opasnost za sebe, već i za sve one koje prevoze u svom vozilu, kao i za sve druge vozače i učesnike u saobraćaju.
Slični slučajevi
Struka kaže da količina alkohola u organizmu koja je utvrđena kod vozača N. D. predstavlja stanje teškog pijanstva. Više od tri promila alkohola u krvi dovodi do besvjesnog stanja, a od pet do osam promila čak može dovesti i do smrti.
Ranije je nevjerovatan slučaj zabilježen u Travniku kada je policija na magistralnom putu M-5 zaustavila vozača i izmjerila mu nevjerovatnih 5,5 promila alkohola u krvi. Slično se dogodilo i s vozačem M. B. koji je sa 4,5 promila alkohola u krvi izazvao saobraćajnu nesreću u Modriči. Među rekorderima je i O. L. (52) iz Posavskog kantona koji je vozio sa 4,91 promila alkohola u krvi.
Teške posljedice
Saobraćajni stručnjaci tvrde da postoje tri stepena alkoholiziranosti, lako, teško i srednje pijanstvo.
Lako pijanstvo ili pripitost znači 0,5-1,5 promila alkohola u krvi. Posljedice su slabo pamćenje, pogrešno reagiranje, nekoordiniranost pokreta, smanjena oštrina vida, nejasne slike i oslabljen sluh.
Stanje srednjeg pijanstva odgovara 1,5-2 promila alkohola u krvi. Tada dolazi do prostorne i vremenske dezorijentacije, potpune nesposobnosti za upravljanje vozilom, nesposobnosti rasuđivanja, vrtoglavice, teturanja, neusklađivanja pokreta i gubitka svijesti kod osoba koje su manje tolerantne na alkohol.
Vozači kojima je izmjereno više od dva do tri promila alkohola u krvi nalaze se u stanju teškog pijanstva. U tim situacijama dolazi do psihomotorne oduzetosti, pažnja i percepcija u potpunosti se gube, predmete vide duplo, dolazi do trovanja alkoholom, povraćanja, teškog disanja, visokog pritiska, ubrzanog pulsa i halucinacija.
Zakon o osnovima bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH jasno kaže da vozač ne smije upravljati vozilom u saobraćaju na putu, niti početi upravljati vozilom ako je pod djelovanjem alkohola.
“Smatrat će se da je pod djelovanjem alkohola osoba za koju se analizom krvi ili krvi i urina ili drugom metodom mjerenja količine alkohola u organizmu utvrdi da količina alkohola u krvi iznosi više od 0,3 promila. Ili ako je prisustvo alkohola u organizmu utvrđeno odgovarajućim sredstvima ili aparatima za mjerenje alkoholiziranosti, što odgovara količinama većim od 0,3 promila. Ili kod koje se, bez obzira na količinu alkohola u krvi, stručnim pregledom utvrdi da pokazuje znake poremećenosti izazvane dejstvom alkohola”, stoji u zakonu.
Novčane kazne
Kaznom u iznosu od 50 KM do 250 KM kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom u cestovnom saobraćaju kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi viša od 0,3 do 0,8 promila alkohola. Osim novčane kazne, vozaču se određuje i jedan ili dva kaznena boda.
Sa od 100 KM do 300 KM kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom u cestovnom saobraćaju kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi viđa od 0,8 do 1,5 promila. Osim novčane kazne, vozaču se izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jednog do četiri mjeseca i određuju se dva kaznena boda.
Kaznom u iznosu od 400 KM do 1.000 KM kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom u cestovnom saobraćaju kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi viša od 1,5 promila.
Za pojedine kategorije vozača u BiH nije dozvoljena količina alkohola u krvi ni manja od 0,3 promila. Radi se o:
– vozačima motornih vozila C, CE, D i DE i vozačima potkategorija C1, C1E i D1 i D1E za vrijeme upravljanja vozilom te kategorije,
– vozačima vozila kojim se obavlja javni prijevoz, za vrijeme obavljanja javnog prijevoza,
– vozačima vozila kojim je to osnovno zanimanje dok obavljaju poslove tog zanimanja,
– vozačima instruktorima za vrijeme osposobljavanja kandidata za vozača u praktičnom upravljanju vozilom,
– kandidatima za vozača za vrijeme obuke u praktičnom upravljanju vozilom,
– vozačima mlađim od 21 godinu ili s manje od tri godine vozačkog iskustva.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE