Ko će biti kandidati na izborima: Koplja se lome unutar opozicije u oba entiteta

Ko će biti kandidati na izborima: Koplja se lome unutar opozicije u oba entiteta

Dogovora o Izbornom zakonu nema. Opći izbori u Bosni i Hercegovini trebalo bi da budu raspisani početkom maja, a stranke uglavnom nisu istakle imena kandidata koji će se boriti za neku od vodećih funkcija.

Koplja se, za sada, lome unutar opozicije u oba entiteta, jer pokušavaju doći do jedinstvenog stava. U vladajućim strankama situacija je malo jasnija, javlja BHRT.

Nije zvanično, ali se spekuliše da će predsjednici SDA Bakir Izetbegović i HDZ-a BiH, Dragan Čović, ako ne bude bojkotovao izbore, probati ponovo da dođu do funkcije člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Čoviću će glavni konkurent za drugi uzastopni mandat biti Željko Komšić.

Sarajevska trojka s imenom bi trebalo da izađe ove sedmice. Za sada bi, prema nezvaničnim informacijama, najviše šanse mogao imati lider SDP-a, Nermin Nikšić. Pominjalo se i ime Denisa Zvizdića iz Naroda i pravde, ali je ta priča utihnula.

“Znamo šta bi nam značila kandidatura nekog od nas, ko bi zapravo taj nivo priče digao za još jednu stepenicu, ali s druge strane, znamo da ono što već dosad radimo nekoliko puta, svaki put kompromisi koje smo pravili, donio nam je višestruko povjerenje građana”, kaže predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković.

Sarajevska trojka mjesecima pregovara o zajedničkom kandidatu.

“Mislim da bi jako dobro bilo da je što manje moguće kandidata, da bi se manje rasipali glasovi, pogotovo kad govorimo o opoziciji. No, situacija koju gledamo ovih dana podsjeća na situacije prije četiri godine, i prije četiri, i prije četiri godine, kada se takođe usljed različitih sujeta i interesa predsjednici opozicionih političkih partija nisu uspijevali dogovoriti oko zajedničkog kandidata” podsjeća novinarka Rubina Čengić.

Ni u Republici Srpskoj ništa se ne zna. U SNSD-u se za sada pominje jedino ime – lidera te stranke, Milorada Dodika, ali nije poznato na koju poziciju bi se mogao kandidovati. Dodik ima predsjedničkog staža na oba nivoa. U SNSD-u kažu da je rano govoriti o detaljima.

“SNSD, a tako ni koalicija, nikad se nije nešto pretjerano rano, mislim da se čak nikad nije prije marta ni ulazilo u neke razgovore, a pogotovo i aprila, tako da je to neka aktivnost koja nam predstoji u narednom periodu”, kaže potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović.

U opoziciji, čini se, situacija još komplikovanija. Kandidaturu za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine najavili su lider DNS-a, Nenad Nešić, kao i Nebojša Vukanović, i to samostalno. SDS i PDP još se lome oko funkcija. Iako se u javnosti pominje da će PDP-ova Jelena Trivić u trku za predsjednicu Republike Srpske, dok će se lider SDS-a boriti za poziciju člana Predsjedništva, potpredsjednik te stranke Milan Miličević kaže da dogovora još nema. Ni među strankama, ni unutar SDS-a.

“Gospodin predsjednik stranke, Mirko Šarović, i ja smo imena koja se pominju kao potencijalni kandidati. Ali isto tako postoji naš dogovor unutar Srpske demokratske stranke da će na kraju biti jedan kandidat ispred SDS-a, da nećemo ući u bilo kakvo preglasavanje na stranačkim organima”, objašnjava Miličević, ujedno i predsjednik GO SDS.

Činjenica da pred kraj aprila nijedna strana nije izašla s imenima, analitičarima je indikativna.

“Da imaju kandidate u ovom trenutku, i pozicija i opozicija, oni bi ih istakli. To govori samo o jednoj lošoj kvaliteti ovdašnje politike, što se insistira na nekim “jakim” liderima na tim pozicijama, a tu su se iskristalisala tri, četiri imena na nivou cijele političke scene u Republici Srpskoj”, smatra urednik onlajn magazina “Buka” Aleksandar Trifunović.

Specifičnost ovih izbora je neizvjesnost. Ne zna se hoće li i u kakvim okolnostima biti održani, ne zna se ni hoće li barem dio Izbornog zakona biti mijenjan. I baš zbog toga, neke stranke imena se još nisu ni doticale. Izbori se raspisuju početkom maja, a trebalo bi da budu održani u oktobru.

https://youtube.com/watch?v=JGnukZdzVf0

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE