Ko će i kako birati sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine?

Ko će i kako birati sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine?

Izbor nedostajućih sudaca u Ustavni sud Bosne i Hercegovine biraće novi sazivi entitetskih parlamenata.Za suca Ustavnog suda BiH iz Federacije BiH prijavilo se 14 kandidata, između ostalog, potpredsjednica VSTV-a Sanela Butigan Gorušanović, te donedavni registar Ustavnog suda BiH Zvonko Mijan. Na listama su i političari.

Za suca iz RS-a bilo je prijavljeno devet kandidata.

Nakon odlaska u penziju sudija Ustavnog suda Bosne i Hercegovije Mate Tadića i Miodraga Simovića ova pravosudna insticuija radi u nepotpunom sastavu. Kako sada stvari stoje, situacija bi se mogla dodatno zakomplikovati jer bi se proces imenovanja mogao odužiti na najmanje pola godine. Naime, u RS-u konkursna procedura mogla bi se vratiti na početak.

“Bilo je prijedloga da se naprave intervjui i da se krene u razgovore i da se naprave liste. Bio sam protiv toga jer smatram da bismo u tom slučaju imati situaciju da se sve vrati na početak i da nemamo sudiju narednih četiri, pet mjeseci. Ovako, novom sazivu dajemo mogućnost da u roku od četiri dana završi tu proceduru”, govori za BHRT Samer Rešidat, član Radne grupe za izbor sudije u Ustavni sud BiH

“S obzirom da smo ušli u period izbora nije bilo nijedne redovne sjedncie NSRS i to je glavni razlog što je do sada procedura nije završena u smislu izbora određenog kandidata. Pretpostavljam da će novi saziv ponovo provoditi tu proceduru”, govori i Davor Šečić, zamjenik predsjednika Komisije za izbor i imenovanje NSRS.

Interesantno je i da među prijavljenim kandidatima za sudije ima i političara. Profesor ustavnog prava Kasim Trnka poručuje da je nedopustivo da političke opcije imaju određeni utjecaj preko svojih kandidata na Ustavni sud i ta praksa mora biti zaustavljena.

Dodaje kako postoje jasni standardi prilikom izbora sudije da je kandidat stručnjak i da ima moralni integritet.

“Kod političkih struktura ne postoji jasna svijest o značaju vladavine prava i činjenice da BiH ima ustvari najveće slabosti nepoštivanja vladavine prava i time što se kandiduju političari – a oni su dobili podršku svojih cenatara – ruše i instituciju suda i princip vladavine prava i rade na štetu svih nas”, otvoren je Trnka.

A, već sada Ustavni sud Bosne i Hercegovine trpi svojevrsne posljedice zbog odugovlačenja procesa imenovanja sudija, pa će tako na sjednici koja je planirana za 1. i 2. decembar, razmatrati predmete koje bi, inače, razmatrali na sjednici Velikog vijeća.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE