Ko i zašto (ne) kontroliše hranu u BiH: Sporne čokoladice otvorile mnoga pitanja

Ko i zašto (ne) kontroliše hranu u BiH: Sporne čokoladice otvorile mnoga pitanja

Nakon što su u čokoladicama Milka Oreo pronađeni komadići plastike, isplivali su zabrinjavajući podaci o sigurnosti hrane koju jedemo.

Komadići plastike, pronađeni u popularnim čokoladicama Milka Oreo, alarm su zbog kojeg ne možemo a da se ne pitamo šta jedemo i da li proizvodi prije nego što se nađu na policama marketa prođu sve potrebne kontrole?

Riječ je o čokoladicama Milka Oreo – lot OSK0934652, čiji je rok trajanja 18. august 2024. Posebno su zabrinuti roditelji, jer se prema nekim informacijama ovaj slatkiš nalazio i u novogodišnjim paketićima iako se ne može potvrditi da li su iz iste serijske proizvodnje. Zastupnica DF-a u Predstavničkom domu federalnog Parlamenta Marijana Hrvić-Šikuljak zatražila je od Agencije za sigurnost hrane BiH informacije da li je povukla sporne čokoladice? Također je zatražila podatke u kojim marketima su one bile ili su još u prodaji, te šta su o ovom pitanju poduzele nadležne inspekcije?

Federalni propisi koji regulišu navedeno pitanje datiraju od prije 50 i više godina, ističe Ajdinović.

U odgovoru Agencije se navodi da su obavijestili Republičku upravu za inspekcijske poslove RS-a, Federalnu upravu za inspekcijske poslove i Ured gradonačelnika – inspektorat Brčko distrikta o prisustvu komadića plastike u čokoladicama. Kako federalni inspektorat za hranu, u čijem su sastavu glavni federalni inspektor i jedna inspektorica, nije dobijao obavijesti od nadležnih organa RS-a o količinama povučenih spornih proizvoda, oni su izvršili 18 nadzora u većim trgovačkim centrima i u šoping-centru trgovačkog društva Hercegovinapromet u Mostaru, gdje su zatekli i stavili van prometa 33 komada spornog proizvoda.

Glavni federalni inspektor došao je do podatka da je uvezeno 23.400 komada spornih proizvoda, da je preko distribucije Sarajevo (postoje još Banja Luka i Bijeljina) distribuirano 19.395 komada prema 356 kupaca iz cijele BiH, te da je do sada vraćeno 20 komada distribuciji Sarajevo, navode u inspekciji.

Posebno zabrinjavajuća je konstatacija FUZIP-a da je segment sigurnosti hrane u sistemu kontrola prilično zapostavljen.

Samo dva od deset kantona (Sarajevski i Tuzlanski) i FUZIP imaju inspektore za hranu. Inspektori nemaju adekvatnu opremu za uzimanje uzoraka. Inspektori za hranu nemaju obezbijeđena namjenska i dostatna budžetska sredstva za službene uzorke. Osim toga, federalni propisi koji regulišu navedeno pitanje datiraju od prije 50 i više godina, navodi se u odgovoru koji potpisuje Anis Ajdinović, direktor FUZIP-a.

On je ujedno pozvao Hrvić-Šikuljak da sve te činjenice iskoristi za podnošenje inicijative u Parlamentu FBiH za donošenje relevantnih propisa, kao i nužnosti kadrovske popune inspekcijskih organa inspektorima za hranu.

Svi ti podaci su alarmantni i dovode u pitanje kvalitet hrane koju jedemo, a zdravlje nam je najbitnije. Čokolade Milka Oreo lot – OSK0934652, koje su kancerogene, uglavnom konzumiraju djeca i mladi, a ukoliko bilo ko vidi u radnjama da se prodaju, molim vas, prijavite federalnoj inspekciji koja će dalje poduzeti mjere. Vidimo da je inspekcija potkapacitirana i da nema normalne uslove za rad. Predlažu i sami da pokrenem inicijativu kako bi se ovi problemi riješili, što ću i učiniti nakon što obavim dodatne konsultacije s njima, rekla je za Oslobođenje Hrvić-Šikuljak.

Ističe da kantonalne inspekcije moraju imati inspektore za hranu, a federalna više uposlenih koji će raditi na terenu uz adekvatnu opremu.

Osim toga, budžetska sredstva za ove svrhe moraju biti obezbijeđena i moja inicijativa će ići u tom smjeru, nakon čega je neophodno uraditi izmjene zakonskih propisa s ciljem uređenja ove oblasti, kaže sagovornica.

Sporne čokoladice su porijeklom iz Poljske, a čokolada je proizvedena od tijesta za kekse porijeklom iz Mađarske.

Od uvoznika u BiH Nelt d. o. o. Istočno Sarajevo zaprimljena je informacija da su obaviješteni od proizvođača kako je neophodno da se izvrši provjera kvaliteta Orea 37 grama zbog postojanja sumnje na prisustvo stranog tijela u proizvodu. Uvoznik je potom blokirao zalihe proizvoda za prometovanje i naložio povlačenje sa tržišta, navodi se u odgovoru koji potpisuje Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH.

source

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE