Ko šiša radnike: Političari u BiH najduže ‘štrajkovali’

Ko šiša radnike: Političari u BiH najduže ‘štrajkovali’

“Ja od sutra ako treba, ja ću napustiti u 36/37 godina rada. Mogu reći samo svima pozdrav, sretno.”

Piše: Emerin Ahmetašević/Hayat.ba

Riječi su ovo Banovićkog rudara, čovjeka pred penziju, nakon jednog od štrajkova nezadovoljnih rudara u Omazićima. Tražili su tada reviziju posljednje plate. Kažu smanjena im je za do 200 maraka. Njihov direktor tvrdi, plata im je 860 maraka. Zanime me, kakva je to muka natjerala čovjeka da siđe u jamu duboku nekoliko stotina metara, kopa ugalj, diše zagađen zrak i ugrožava svoje zdravlje. Hajde što ugrožava zdravlje, još i život.

Štrajkovali su i rudari površinkog kopa Šikuplje u Lukavcu. Boje se za svoja radna mjesta jer su dobili informaciju da je došlo do zabrane eksploatacije uglja zbog neriješenih imovinsko-pravnih osnosa. Opet se vlastodršci igraju sudbinama radnika.

Stravične scene u Stranjanima u Zenici. Rudari 24 sata ne silaze iz jame. Rudnik “Stranjani“ će biti zatvoren. Nije rentabilan niti je održiv. Radnici će biti prebačeni u „raspotočje“ i „Staru jamu“. Horor od jama – kažu rudari. Živjeti se mora, prehraniti porodica, školovati djeca. Od čega? Od 900 maraka rizika života.

Nisu se dobro proveli ni zdravstveni radnici. Koliko ih je samo otišlo iz USK? Mnogo, previše. Toliko da postoje i agencija za osposobljavanje medicinskog kadra kojeg poput topa lansiraju u zemlje Zapadne Europe. Ovdje nisu dovoljno cijenjeni. U Njemačkoj će raditi više, ali će imati mnogo bolje plate.

U KS Vlast se poigravala sa radnicima u zdravstvu. Nije ispoštovan kolektivni ugovor, razlike obima posla na KCUS-u i Domovima zdravlja mjere se svjetlosnim godinama. Tražilo se povećanja plaća za medicinske radnike, na kraju hajrovali doktori. Doktorima je prijećeno i smrću. Štrajkovaše i na KCUS-u. Traže zaštitu od nadležnih organa.

Arhiv

Nisu mnogo bolje prošli ni prosvjetni radnici, policajci, radnici Vitezita i Zenicatransa Mjesecima traje borba građana Mostara oko deponije Uborak. Posljedice su ogromne, kažu građani okupljeni oko inicijative „Jer nas se tiče“. Ispred zgrade Federalne vlade građani su tražili bolje uslove za štićenike Zavoda Pazarić. Smijenjeni su upravni i nadzorni odbor. Federalni parlament prvi put je zasjedao po pitanju stanja u ustanovama socijalne zaštite.U Banjoj Luci miting opozicije i kontramiting vlasti. Protest i jednih i drugih. Povod, potpisivanje „Programa reformi“ koji je poslan u sjedište NATO-a i šamar zastupniku Drašku Stanivukoviću.

Anadolu Agency

I kao šlag na tortu, niko ne pita novinare da li njih šta muči? Da li osigurani i da li na vrijeme dobiju platu? Koliko radnih sati u toku sedmice imaju? Ne pita niko ništa, jer novinari to ne traže. Uvijek će na kraju staviti tuđe probleme ispred svojih, i prosvjetara, zdravstvenih radnika, policajaca i obićnih građana.

Još samo čekam da i političari počnu sa štrajkovima. Uh pardon, pa i oni su štrajkovali punih trinaest mjeseci. Upravo toliko je trajala blokada državne vlasti i naguravanje koalicionih partnera na državnom nivou. No za razliku od svih gore pomenutih koji su tražili poštivanje radničkih prava, redovne i kolektivnim ugovorom zagarantovo povećane plate, ovi drugi se zbog plata nisu sikirali. Mjesečno su uredno za svoj nerad državni parlamentarci uzimali od građana preko 5.000 KM. Pojedinačno. Pa vi vidite.

Sretna vam i uspješna 2020. godina.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE