Kolike su kazne za vožnju u alkoholisanom stanju?

Kolike su kazne za vožnju u alkoholisanom stanju?

Vožnja pod dejstvom alkohola je kažnjiva zakonom, no neki vozači uprkos tome sjedaju za volan u pijanom stanju i time ugrožavaju svoju, ali i tuđu bezbjednost, zbog čega će u većini slučajeva biti kažnjeni.

Oni koji možda ne znaju kolike su kazne ukoliko ih zaustavi policija u takvoj situaciji u nastavku će moći pročitati koliko će platiti ako “naduvaju” određeni broj promila ili odbiju testiranje.

Ovo su kazne

Prema Zakonu o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, novčanom kaznom od 40 KM biće kažnjen za prekršaj vozač koji u putničkom automobilu na prednjem sjedištu prevozi osobu koje je očigledno pod uticajem alkohola ili opojnih sredstava.

Novčanom kaznom od 50 KM i jednim bodom biće kažnjen za prekršaj vozač koji upravlja ili počne upravljati vozilom u saobraćaju na putu ili instruktor vožnje dok osposobljava kandidata za vozača u praktičnom upravljanju vozilom kod kojeg se utvrdi da količina alkohola u krvi prelazi 0,0 g/kg do 0,3 g/kg.

Novčanom kaznom od 50 KM do 250 KM i jednim bodom biće kažnjen za prekršaj vozač koji upravlja ili počne da upravlja vozilom u saobraćaju na putu ili vozač-instruktor dok osposobljava kandidata za vozača u praktičnom upravljanju vozilom kod kojeg se utvrdi da količina alkohola u krvi prelazi količinu preko 0,3 g/kg do 0,8 g/kg.

Novčanom kaznom od 100 KM do 300 KM, jednomjesečnim oduzimanjem vozačke i dva kaznena boda biće kažnjen za prekršaj vozač koji upravlja ili počne da upravlja vozilom u saobraćaju na putu ili vozač-instruktor dok osposobljava kandidata za vozača u praktičnom upravljanju vozilom kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi preko 0,8 g/kg do 1,5 g/kg.

Novčanom kaznom u iznosu od 400 KM do 1.000 KM, te sa dva boda i dva mjeseca oduzimanja vozačke dozvole biće kažnjen za prekršaj vozač koji upravlja ili počne upravljati vozilom u saobraćaju na putu ili instruktor vožnje dok osposobljava kandidata za vozača motornog vozila u praktičnom upravljanju vozilom kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi preko 1,5 g/kg.

Vozači početnici uopšte ne smiju konzumirati alkohol pa će tako bilo kakvo prisustvo alkohola kod njih biti kažnjeno sa 50 KM.

Ipak, sve navedene kazne biće upola manje ako ih vozač ili drugi počinilac prekršaja plati u roku od osam dana.

“Prekršajni nalog sadrži pouku da, ukoliko lice protiv kojeg je izdat prekršajni nalog, prihvati odgovornost i najkasnije u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga plati polovinu izrečene novčane kazne oslobađa se plaćanja druge polovine izrečene novčane kazne”, navodi se u Zakonu o prekršajima Republike Srpske.

Ista je situacija i u FBiH, gdje je Zakonom o prekršajima FBiH propisano da se u slučaju plaćanja novčane kazne u roku od osam dana kažnjenik oslobađa plaćanja 50 odsto iznosa izrečene novčane kazne.

Ko može biti kažnjen?

U skladu sa navedenim zakonom, smatraće se da su pod djelovanjem alkohola osobe za koja se analizom krvi ili krvi i urina ili nekom drugom metodom mjerenja količine alkohola u organizmu utvrdi da količina alkohola u krvi iznosi više od 0,0 g/kg i to:

* Vozač motornog vozila kategorije C, CE, D i DE i vozači potkategorije C1, C1E i D1 i D1E, za vrijeme upravljanja vozilom te kategorije

* Vozač vozila kojim se obavlja javni prevoz – za vrijeme obavljanja javnog prevoza tim vozilom

* Vozač vozila kome je upravljanje vozilom osnovno zanimanje – za vrijeme upravljanja vozilom, obavljajući poslove tog zanimanja

* Instruktor vožnje za vrijeme osposobljavanja kandidata za vozača u praktičnom upravljanju vozilom

* Kandidat za vozača za vrijeme obuke u praktičnom upravljanju vozilom

* Vozač mlađi od 21 godine starosti ili s manje od tri godine vozačkog iskustva.

* Smatraće se da je vozač počeo upravljati vozilom ako je pokrenuo vozilo sa mjesta.

Nezavisne novine

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE