Koliko još dugo Rusija može finansirati rat u Ukrajini

Koliko još dugo Rusija može finansirati rat u Ukrajini

Američki obavještajci smatraju da će Rusija moći finansirati rat u Ukrajini još najmanje godinu dana, uprkos teškim sankcijama, pokazuju dokumenti američke vojske. Dosad neobjavljeni dokumenti daju rijedak uvid u američko razumijevanje učinkovitosti vlastitih ekonomskih mjera i ruskog odgovora, pri čemu američke obavještajne službe otkrivaju da su visoki dužnosnici, agencije i oligarsi zabrinuti zbog bolnih poremećaja i pokušavaju im se prilagoditi, piše The Washington Post.

Iako se neki pripadnici ruskih ekonomskih elita možda neće složiti s ruskim akcijama u Ukrajini, a sankcije su naštetile njihovim poslovima, malo je vjerovatno da će povući podršku ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, pokazuje procjena koja očito datira s početka marta.

“Moskva se oslanja na povećane korporativne poreze, vlastite fondove, povećan uvoz i prilagodljivost poslovanja kako bi pomogla ublažiti ekonomske pritiske”, stoji u dijelu procjene koji je označen kao strogo povjerljiv, što je najviši nivo tajnosti.

Ove informacije nalaze se u dokumentima koji su se našli u chatroomu na Discordu i koje je dobio The Washington Post. Tehničar Zračne nacionalne garde Massachusettsa Jack Teixeira u aprilu je optužen za posjedovanje i prijenos povjerljivih dokumenata. Mogao bi dobiti 15 godina zatvora.

Dokument se ne bavi uticajem nametnutih sankcija ili dugotrajnim problemom limitirane cijene nafte u Evropi. Ruski prihodi od nafte su pali. Čak i ako bi Rusija u teoriji mogla finansirati rat još godinu dana, procjena koja je procurila ne istražuje druge faktore koji bi mogli uticati na sposobnost Rusije da se bori, kao što su izdaci za municiju i potreba za regrutovanjem vojnika. Ministarstvo finansija odbilo je komentirati spomenute dokumente. Ni Bijela kuća nije odgovorila na pitanja o njima.

Dok su Putin i oni bliski njemu odbacili uticaj sankcija, koje nisu uspjele zaustaviti ruske ratne napore, procurjeli dokumenti također otkrivaju zaprepaštenje koje su izazvale kod nekih ciljanih meta.

Primjerice, ruski ministar finansija Anton Siluanov, otkrili su američki obavještajci, sastavio je pismo premijeru Mihailu Mišustinu početkom marta u kojem je tražio podršku za planove za nepredviđene situacije kako bi se izbjegao “potencijalno neugodan kolaps” ruskih entiteta pod kontrolom države, poput Međunarodne investicijske banke, Međunarodne banke za ekonomsku saradnju i Euroazijske investicijske banke, a sve zbog sankcija koje su uveli SAD i saveznici.

Zabrinutost FSB-a

Prema drugom dokumentu, američki obavještajci otkrili su da su dužnosnici ruske glavne obavještajne agencije, Federalne službe sigurnosti (FSB), bili zabrinuti zbog nedovoljne količine strane valute koju drže domaće ruske banke. Ti su dužnosnici također upozorili da bi SAD mogao nametnuti sekundarne sankcije kineskim kompanijama koje još uvijek posluju s Rusijom te pozvali da se takve transakcije drže u tajnosti.

U dokumentu se također navodi da je jedan “finansijski zaposlenik” oligarha zabrinut da će kineske kompanije prekinuti svoje poslovanje s Rusijom kako bi izbjegle uticaj sankcija.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE