Koliko oružja su dosad građani predali policiji i kakva je procedura

Koliko oružja su dosad građani predali policiji i kakva je procedura
Počelo je razoružavanje Srbije, ali i povećana je bezbednost dece u školama. Bojana Otović Pjanović iz Službe za suzbijanje kriminala MUP-a rekla je za N1 da je, prema poslednjim podacima kojima ona raspolaže, predato oko 1.400 komada oružja, oko 45.000 komada municije, i oko 100 komada minsko-eksplozivnih naprava.

Otović Pjanović je u Novom danu TV N1 precizirala da je predato 765 komada oružja koje su vlasnici imali u legalnom posedu, 199 komada oružja koji su pripadali preminulim licima i 404 komada koje je neregistrovano.

Podsetila je da ministar doneo naredbu da se u skladu sa zakonskim ovlašćenjima objavi period legalizacije, i da građani svakog dana, do 8. juna, mogu da predaju oružje u najbližoj policijskoj stanici ili da se policiji jave telefonom i dogovore na koji način izvršiti predaju.

Podsetila je i da građani koji vrate oružje neće snositi nikakvu krivičnu odgovornost i posledicu, niti će morati da dokazuju poreklo oružja i donose bilo kakvu dokumentaciju.

Otović Pjanović je istakla da to što je najveći broj oružja koje je predato bilo u legalnom posedu, govori koliko su se ljudi nakon teških zločina koji su u Srbiji izršeni prošle nedelje, osvestili.

Najavila je i izmene i dopune Zakona o oružju i municiji kojima će biti pooštreni uslovi pri izdavanju oružanog lista, a radiće se i učestalije revizije – na šest meseci do godinu dana – koje podrazumevaju proveru opšte medicinske osposobljenosti, psihijatrijski, psihološki i oftalmološki pregled, kao i testiranje na prisustvo psihoaktivnih supstanci.

Na pitanje šta će biti sa oružjem koje građani predaju, Otović Pjanović je objasnila da MUP ima jasno definisane procedure postupanja sa tim oružjem i predviđenje bezbedne uslove čuvanja do postupka uništenja. Naglasila je da postoji mogućnosti i da građani oružje, po jednostavnoj proceduri, predaju u vlasništvo Republike Srbije.

U svim školama prisutan bar jedan policajac

Otović Pjanović je u razgovoru za Novi dan naglasila da se od juče „u apsolutno svim školama“ nalazi bar jedan policijski službenik, a u nekim i po dva.

Podsetila je i da se na svim javnim mestima gde se očekuje veće prisustvo ljudi, a naročito dece, nalaze pripadnici policije shodno proceni stanja bezbednosti.

Policijski službenici, kako je objasnila sagovornica N1, prisutni su u školama od trenutka kada otvaraju svoja vrata, i ostaju koliko je potrebno po dogovoru sa školskom upravom.

„Suština je da školski policajci budu prisutni u svim školama i pomognu deci koja su došla do saznanja da se tako nešto (pucnjava u školi ‘Vladislav Ribnikar’, prim N1) desilo, da bi vratili poverenje“, poručila je Otović Pjanović.

Srbiju su prošle nedelje potresla dva masovna ubistva u samo dva dana. U sredu, 3. maja, je K.K. (13), učenik sedmog razreda OŠ „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, vatrenim oružjem usmrtio osmoro đaka i školskog čuvara, a ranio još sedam osoba.

Narednog dana je U.B. (21) najpre pucao u selu Dubona, a zatim u Malom Orašju i selu Šepšin kod Mladenovca. Usmrtio je osam osoba, a ranio 14.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je posle toga najavio skoro „potpuno razoružavanje Srbije“.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE