Koliko su najveći bh. gradovi „pokriveni“ internetom, u Zenici pristupne 23 Wi-Fi tačke

Koliko su najveći bh. gradovi „pokriveni“ internetom, u Zenici pristupne 23 Wi-Fi tačke

U seoskoj mjesnoj zajednici Orahovica kod Zenice nedavno je puštena u funkciju Wi-Fi HotSpot pristupna tačka koja će omogućiti besplatno korištenje interneta. To je ujedno i prva besplatna Wi-Fi tačka u okviru projekta koji Grad Zenica realizira s kompanijom „BH Telecom“.

Besplatan program

Na području Zenice danas mještani 24 mjesne zajednice imaju besplatan internet. Pošto je internet postao potreba, a brojni građani u Zenici nisu u prilici sebi priuštiti ovu uslugu, gradonačelnik Fuad Kasumović obećao je dovesti besplatan Wi-Fi signal u sve mjesne zajednice.

Da je tako, najbolje svjedoče i nedavno instalirane te puštene u funkciju Wi-Fi pristupne tačke u još 23 mjesne zajednice i to Gornja Gračanica, Lašva, Gorica, Gornja Zenica, Topčić Polje, Nemila, Donja Vraca, Tišina, Trgovišće, Banlozi, Brist, Pehare, Raspotočje, Janjići, Drivuša, Donja Gračanica, Ričice, Perin Han, Zmajevac, Blatuša, Crkvice i Jalija.

Kako su najavili iz Gradske uprave, planirana je i realizacija projekta besplatnog interneta i na području preostalih mjesnih zajednica u Zenici. Posebno je fascinantno da za realizaciju ovog projekta, kako tvrdi gradonačelnik Kasumović, neće biti potrošena ni marka, a koji je naišao na oduševljenje građana.

– Internet je danas potreba, a mnogi naši građani, nažalost, nisu u prilici da plate sebi ovu uslugu. Želja nam je da u sve mjesne zajednice dovedemo besplatan Wi-Fi signal i radi kvalitetnijeg života to ćemo i uraditi. Građani Zenice trebaju znati da za ove usluge iz gradskog budžeta neće biti potrošena ni marka – istakao je Kasumović.

Lokalne zajednice u Kantonu Sarajevo uvele su besplatan bežični internet na nekoliko lokacija namijenjen lokalnom stanovništvu i turistima. Općina Stari Grad Sarajevo nudi besplatan internet na Baščaršijskom trgu, a putem tri pristupne tačke pokriveno je i cijelo starogradsko jezgro.

Građani općine Centar Sarajevo mogu besplatno pristupiti internetu kod Spomenika ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva. Putem četiri pristupne tačke pokriveni su Veliki i Mali park, prostor u blizini Općine te trg ispred Narodnog pozorišta u Sarajevu.

Dio Vilsonovog šetališta je pokriven internetom koji je uvela Općina Novo Sarajevo putem pristupnih tačaka kod Historijskog muzeja i Mašinskog fakulteta, a imaju u planu uvođenje interneta na cijelom Vilsonovom.

Najmnogoljudnija općina u Kantonu Sarajevo je općina Novi Grad, a građani imaju besplatan bežični internet samo na području zabavno-rekreacionog parka „Safet Zajko“.

Dio Vilsonovog šetališta je pokriven internetom koji je uvela Općina Novo Sarajevo

Tuzla svjetski

Grad Tuzla se još 26. septembra 2008. godine pridružio gradovima širom svijeta koji nude svojim građanima, studentima, poslovnim ljudima i turistima besplatni bežični internet.

Prije skoro deset godina počela je implementacija projekta „Tuzla Wireless City“ koji je intenzivno pripreman kroz saradnju Općine Tuzla, Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške i BIT Centra Tuzla.

U septembru 2017. godine, nakon okončanja dogovorene infrastrukturne mreže, „Tuzla Wireless City“ je značajno poboljšao nivo svojih usluga, što u praksi znači da posjetioci u centru grada na javnim površinama mogu koristiti i do 50 puta brži besplatni pristup internetu.

Besplatnim internetskim signalom pokrivena je uža gradska jezgra i to lokacije Soni trg, Trg slobode, Turalibegova ulica (korzo), Centralni gradski park, Trgovačka i Gradska ulica te dio šetališta Slana Banja.

Plan je da se zona besplatnog interneta i dalje širi, a građeni koji trenutno koriste uslugu besplatnog interneta imaju na raspolaganju brzinu od 6/1 Mbps u trajanju od 30 minuta, uz mogućnost nastavka korištenja usluge nakon isteka 30 minuta ponovnom rekonekcijom.

Za razliku od Jablanice, koja je pokrivena besplatnim Wi-Fi signalom, u gradu Mostaru on je dostupan samo na pojedinim lokacijama. Zahvaljujući ekipi blog-stranice „Tour Guide Mostar“, u sklopu projekta „Pametna kaldrma“, u mostarskoj starogradskoj jezgri osigurane su četiri pristupne tačke koje omogućavaju besplatnu internet-konekciju turistima koji posjećuju Mostar.

Također, Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru te još neke visokoobrazovne ustanove omogućile su studentima besplatan bežični internet, a istu uslugu nude i poslovni i ugostiteljski objekti.

U Banjoj Luci besplatan internet samo na tri lokacije

Mladi Mostara do šifri za pristup internetu u kafićima i ostalim objektima dolaze i preko društvenih mreža. Tako je na Facebooku formirana stranica „Wifi šifre Mostar“. Prati je 3.778 osoba, a putem nje moguće je pronaći skoro sve šifre za besplatan pristup internetu u gradu na Neretvi.

Tri tačke u gradu na Vrbasu 

Bežični internet u Banjoj Luci dostupan je na Trgu Krajine te u parkovima „Petar Kočić“ i „Ban Milosavljević“. U Turističkoj organizaciji Banja Luka ističu da namjeravaju uvesti besplatan internet na još četiri lokacije i to u parku „Mladen Stojanović“, u Univerzitetskom kampusu te na plažama kod Gradskog i Zelenog mosta, ali problem su finansije.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE