Kome će tužilaštva krojiti izborne liste?

Kome će tužilaštva krojiti izborne liste?

Pravosudne institucije u Bosni i Hercegovini su, tri mjeseca uoči općih izbora, pred velikim ispitom i izazovom. Jasno je da će period pred nama biti, u najmanju ruku, turbulentan, a izborna kampanja žestoka. Vidi se to jasno, po prvih nekoliko dana nakon štu su istaknute kandidature.

Bezmalo svi lideri političkih stranaka i vodeći izborni kandidati su posljednjih dva ili tri dana bili meta optužbi za teške afere i kriminal.

SDS je optužio Milorada Dodika i Zlatka Lagumdžiju za učešće u kriminalu sa nabavkom vozačkih dozvola. Bakira Izetbegovića je list blizak Fahrudinu Radončiću smjestio u istragu njemačke policije o ubistvu Juke Prazine. A, samo dan ranije, na Kosovu su specijalni tužioci uvezali Radončića sa Keljmendijevim kriminalom.

Nisu samo lideri na meti optužbi. I neki niži stranački funkcioneri, nosioci lista su pod ozbiljnim optužbama i istragama. Neki su poput Živka Budimira već bili i u zatvoru, a neki poput Jerka Ivankovića Lijanovića, uprkos više krivičnih istraga, dokazanog kriminala i korupcije, još nisu.

Sve te znane i neznane, stare i nove istrage i afere, sav prljav veš godinama skrivan u javnosti će se razotkriti, aktuelizirati ili intenzivirati u naredna tri mjeseca.

I nema nikakve sumnje da sve političke stranke o tome govore iz jednog – političkog motiva.

Rivale treba diskreditirati i eliminirati uoči izbora. A, optužbe za korupciju i kriminal, u vrijeme kada je glasačima nepravde i siromaštva preko glave, čini se najviše piju vode.

Ali, bez obzira na motiv onih koji optužbe iznose one, po slovu zakona one moraju biti provjerene, dokazane ili odbačene. Tužioci i tužilaštva nisu abolirani od obaveze da svoj posao rade i u vrijeme uoči izbora i izborne kampanje. Čak i ako će to značiti da će nekim strankama, faktički, tužilaštva krojiti kandidatske liste.

Zadržavanje nezavisnosti i profesionalizma u ovom periodu najveći je izazov sa kojim se bh. pravosuđe suočava i veliko je pitanje da li ga postojeći sistem i tužilački kadar može savladati. No, najgore što bi mogli uraditi jeste da uzmu kolektivni godišnji odmor do izbora.

Političari su svoje ispite završili u protekle četiri godine i sad samo čekaju rezultate. Mnogi od njih čekaju da uđu u kabinet ili ćeliju. Za to vrijeme, tužioci izlaze na ispit profesionalizma i produktivnost. A, gradiva ima i za izvoz.

Tarik LAZOVIĆ/Nap.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE