‘Komrad’ reciklira više otpada nego sva ostala komunalna poduzeća u FBiH

‘Komrad’ reciklira više otpada nego sva ostala komunalna poduzeća u FBiH

U komunalnom poduzeću Komrad u Bihaću otvoren je pogon za reciklažu otpada. U ovaj projekt do sada je uloženo 150.000 KM i može biti pozitivan primjer jer se ovo poduzeće postavilo kao lider u recikliranju otpada u Bosni i Hercegovini. 

Na projektu je rađeno od 2013. godine, pa sada brojke govore same za sebe. U ovom preduzeću godišnje recikliraju prosječno 250 tona ambalažnog otpada, što je više nego što recikliraju sva ostala komunalna poduzeća u Federaciji BiH.

“Naše poduzeće i naš grad ide korak ispred drugih i ja sam ponosan na to što smo znali prepoznati na vrijeme važnost ovog projekta, što će neke zadesiti nespremne”, rekao je Mehura Selimovićm, direktor JKP Komrad u Bihaću. 

Reciklaža je jedan od preduvjeta i za ulazak u Evropsku uniju, ali i garant očuvanja životne sredine.

“Meni je drago da sam u Komradu, pored ovog reciklažnog pogona koji se bavi izdvajanjem korisnog otpada koji će se zbrinjavati na drugi način. Na deponiju ide samo onaj otpad koji se nije mogao očistiti, praktično beskorisni otpad”, istakao je Adnan Alagić, ministar građenja, prostornog uređenja i zaštite okoliša USK. 

“Ovo je nešto što EU zahtijeva, preuzimanje pravne stečevine i dobrih praksi, mi samo prilagođavamo na naše uvjete. To je nešto što nas čeka i moramo početi s razdvajanjem otpada. Komrad je počeo pije sedam godina i evo gdje su sada”, kaže Amela Hrbat, direktorica Ekopad d.o.o.

Rad na ovom projektu mora biti intenzivan, ali istovremeno se mora raditi na edukaciji građana.

“Ovo mora biti početak, da oni pilot projekti koje smo imali u pojedinim mjesnim zajednicama, da to bude praksa za sve i tu grad pomoći kanton da se daju različite kese da se kruti otpad ne baca svaki dan i na svaku lokaciju nego onda kada treba i gdje treba”, naveo je Šuhret Fazlić, gradonačelnik Bihaća. 

Ovo su projekti od značaja za razvoj turističkih i privrednih potencijala, rekao je gradonačelnik Šuhret Fazlić i dodao:

“Komrad mora biti moderno poduzeće, a ne ono prije 40 godina kada je bilo sramota raditi i da im se moraju povećati plaće, naročito onima koji su na ulici.” 

Kao što smo već rekli, godišnji prosjek im je reciklaža 250 tona ambalažnog otpada. Uz novu opremu u narednoj godini žele premašiti vlastiti rekord iz 2018. godine kada su recilklirali 330 tona ambalažnog otpada.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE