Konaković: Imamo li novi klaster tamo gdje ga ne smije biti ili su informacije lažne?

Konaković: Imamo li novi klaster tamo gdje ga ne smije biti ili su informacije lažne?

Nezavisna komisija za praćenje situacije u zdravstvenom sistemu Kantona Sarajevo izazvane pandemijom koronavirusa u sastavu Dino Konaković, Igor Stojanović, Neira Dizdarević i Zvonko Marić, posjetila je danas menadžment JU Dom zdravlja KS.

Za vrijeme konstruktivnog sastanka u prostorijama kriznog štaba komisija koja je formirana u ime Skupštine KS upoznata je sa svim problemima sa kojima se na terenu susreću zdravstveni profesionalci ustanove.

Generalni direktor JU Dom zdravlja KS Muhamed Ahmić govorio je o kadrovskom deficitu u vrijeme pandemije koronavirusa, a voditelj hitnih medicinskih timova porodične medicine dr. Zaim Jatić upoznao je goste sa rješenjima koja su na početku pandemije koronavirusa implementirana u interesu zaštite javnog zdravlja stanovništva, a koja su izmijenila dotadašnji rad JU Dom zdravlja KS.

U razgovoru je definirano da će komisija pomoći JU Dom zdravlja KS u svim segmentima koji mogu unaprijediti i olakšati borbu zdravstvenih profesionalaca protiv koronavirusa, a govorilo se i o novim tehničkim rješenjima sa kojim bi se u perspektivi smanjile gužve i pritisak na Covid centar i ambulante. Članovi komisije zaključili su da je uz deficit kadra, najveći problem nedostatak telefonskih linija i kvalitetan kontakt s građanima Kantona Sarajevo koji su sumnjivi na koronavirus, saopćeno je iz Press službe JU Dom zdravlja KS.

Međutim, kako je naveo Konaković, obišli su jutros i Opću bolnicu “Prim. dr. Abdulah Nakaš” dok im “direktorica KCUS-a nije dozvolila obilazak i uvid u realno stanje u ovoj ustanovi”. 

“Iz te ustanove jutros informacija da se na Podhrastovima nalazi 68 pacijenata, a na drugim klinikama jos 232 pacijenta. Prvi put, preko noći, 232 osobe hospitalizirane na ostalim klinikama. Kako?”, pita se Konaković.

Kako je naveo, ulazak na KCUS je dozvoljen samo sa negativnim PCR testom, ne starijim od 48 sati.

“Jesu li se ti pacijenti zarazili na klinikama? Imamo li novi klaster tamo gdje ga ne smije biti ili su informacije lažne? U Domu zdravlja smo saznali da pacijenti čekaju po pet dana na rezultate jer KCUS ne obrađuje na vrijeme urđjene briseve. Imaju kvotu od 450 briseva dnevno.  Pacijenti koji se ne tretiraju dok čekaju rezultate PCR testova za 5-6 dana mogu imati ozbiljne probleme, po život opasne”. 

Kako je naveo, domovi zdravlja “jedva dobiju telefonom kolege u Opštoj i na KCUS jer je zagušenje, ljudi zovu, stalno je zauzeto”. 

Poručuje da je “u Opštoj sve zategnuto pod konac”.

“Samo sto ce u Opštoj kapaciteti biti popunjeni vrlo brzo. Ja, i? Šta onda? Rješenja su tu, treba razmišljati i raditi. 10 miliona KM za zapošljavanje radnika u zdravstvu čeka u rebalansu finansijskog plana Službe za zapošljavanje koji je trebao biti usvojen na sjednici, a koju je prekinuo Čelik kako se ne bi glasalo o nepovjerenju Vladi KS. Prekinuo i rekao jednom novinaru kako je kampanja trenutno važnija. U zadnja 24 sata šest naših sugrađana je izgubilo živote. Stopa smrtnosti od Covida među najvecim u Evropi. Haram vam bilo”, poručio je Konaković.

Nakon analize 1.324 uzorka, prikupljena u periodu od 02. do 06. novembra ove godine, među kojima se nalaze i zaostali testovi prikupljeni od strane JU Dom zdravlja KS i obrađani u privatnim laboratorijama, u Kantonu Sarajevo je potvrđeno 507 novozaraženih osoba koronavirusom.

Porodičnim klasterima ili kontaktima oboljelih od ranije pripada 316 osoba, odnosno 62,32 posto, i u samoizolaciji od ranije.

U isto vrijeme, 207 osoba je oporavljeno od zaraznog oboljenja Covid-19.

U izolatorijima Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu na Podhrastovima (94) i Općoj bolnici (55) hospitalizirana je 149 osoba, od kojih šest koristi mehaničku potporu respiratora pri disanju.

Sa ovog bolničkog liječenja otpuštene su 22 osobe.

Nažalost, desilo se i pet smrtnih ishoda u liječenju, tako da je broj umrlih uzrokovan koronavirusom povećan na 141.

Trenutno su u Kantonu Sarajevo aktivna 4.662 slučaja zaraze koronavirusom.

Od 30. januara do 05. novembra ove godine ukupno je registrovano 11.346 zaraženih osoba koronavirusom, od kojih je njih 6.543 oporavljeno od zaraznog oboljenja COVID-19.

U periodu od 21. oktobra do 06. novembra ove godine, na osnovu preporuka epidemiologa, rješenjima inspekcije ili Ministarstva zdravstva KS naložene su 5.634 samoizolacije.

Iz Zavoda za javno zdravstvao Kantona Sarajevo, stanovništvu na području Kantona Sarajevo preporučuje da zbog COVID-19 pogoršane epidemiološke situacije izbjegavaju javna okupljanja i ograniče svoje kretanje.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE