Korupcija ugrožava investiranje u BiH

Korupcija ugrožava investiranje u BiH

Korupcija u BiH i dalje je veoma rasprostranjena u mnogim političkim i privrednim institucijama te zemlje. Ona povećava troškove poslovanja, ali i rizike investiranja u BiH, navodi se u izvještaju Stejt departmenta o poslovanju i investiranju širom svijeta.

Mogući problemi

– Veoma komplicirana procedura registracije firme i dobivanja dozvola posebno je podložna korupciji. Mnoštvo državnih, entitetskih, kantonalnih i općinskih administracija, svaka s pravom da donosi propise i zakone, stvara sistem koji nije dovoljno transparentan i vrlo je podložan korupciji – navodi se, između ostalom, u ovom obimnom izvještaju.

Izvještaj je objavljen 7. juna i prepun je detalja o tome kako i uz koje moguće probleme američki investitor može uložiti svoj novac.

Kada je BiH u pitanju, osim korupcije, kao izraziti problemi navode se nedostatak jedinstvenog ekonomskog prostora, slabe i nerijetko neprofesionalne administrativne službe, neefikasni sudovi i tužilaštva te potpuna politička kontrola nad brojnim poslovnim djelatnostima.

– Davanje mita za dobivanje potrebnih poslovnih i građevinskih dozvola ili jednostavno da bi se ubrzali procesi izdavanja najrazličitijih odobrenja sasvim je uobičajena pojava – navodi se u izvještaju.

Stejt department navodi da je za poslovanje u BiH jedan od velikih problema i očajna infrastruktura, a posebno se ističu visoki porezi na plaće. Precizira se da u Federaciji BiH ova porez iznosi 69, a u RS 52 posto.

Kada je borba protiv korupcije u pitanju, Stejt department je koristio pokazatelje „Transparency Internationala” u BiH.

Registriranje firmi

Prema tom izvoru, “relevantnim institucijama nedostaje volje da se aktivno angažiraju u borbi protiv korupcije. Agencije za provođenje zakona i pravosuđe nisu uspješni u procesuiranju slučajeva korupcije, ali su i vidljivo izloženi političkim pritiscima”.

Uz ostale probleme, istaknuto je i da je za registriranje firme u BiH potrebno daleko više vremena nego bilo gdje u regionu – čak 37 dana. Također, rečeno je i to da je u RS napravljen sistem da se firma registrira na jednom mjestu, dok se u FBiH o tome ni ne razmišlja.

Drastičan pad ulaganja

Stejt department donio je i poražavajuće podatke o drastičnom padu stranih investicija u BiH. Navedeno je da je 2007. bilo 2,1 milijarda dolara investicija, a da je pred kraj 2013. ta brojka bila tek 347 miliona dolara.

U prethodne dvije godine najviše investicija došlo je iz Rusije, Austrije, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Njemačke. U proteklih 15 godina najviše investicija došlo je iz Austrije, 24 posto, Srbije 17 te Hrvatske 13 posto svih investicija u BiH.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE