Kralj ne da krunu: Real je po 13. put prvak Evrope!

Voljeli ga ili ne, Real Madrid se mora poštovati. Možda se „kraljevski klub“ provukao do velikog finala u Kijevu, možda nije zaslužio da eliminira minhenskog Bajerna u polufinalu, neki će reći i da su mu sudije pomogle protiv Juventusa u četvrtfinalu, ali jedno je od večeras jasno – Madriđani vladaju Evropom.

Suze koje bole

Real Madrid je pobjedom protiv Liverpula (3:1) u finalu Lige prvaka pred 63.000 navijača na Olimpijskom stadionu u Kijevu, osvojio treću uzastopnu titulu prvaka Evrope, ukupno 13. u svojoj bogatoj historiji.

Prvo poluvrijeme nisu obilježili golovi, već suze. Igrala se 30. minuta, Serhio Ramos (Sergio) i Mohamed Salah imali su duel na sredini terena, kakvih ima na desetine tokom jedne utakmice. Egipčanin je pao, preko njegove ruke i Ramos i bio je to kraj za Salaha, kojem je sinoćnja utakmica bila najvažnija u karijeri. Povrijedio je napadač Liverpula rame i u svlačionicu je otišao lijući suze. Sedam minuta poslije, suze su opet kvasile travnjak kijevskog stadiona. Sada se povrijedio Dani Karvahal (Carvajal).

U nastavku smo vidjeli mnogo zanimljiviju utakmicu i sva četiri gola. Najprije je u 46. minuti Isko pogodio prečku.

Pet minuta poslije golman Liverpula Loris Karius napravio je neviđenu glupost. Želio je da loptu baci saigraču, Karim Benzema je postvaio nogu, lopta ga je pogodila i odskakutala u mrežu.

Ipak, nije se Liverpul predao. Nekoliko minuta poslije stigli su do poravnanja. Poslije kornera sa lijeve strane Dejan Lovren je bio bolji u skoku od Ramosa i glavom poslao loptu pred gol, a Sadio Mane bio brži od Kejlora Navasa (Keylor) i poslao je u mrežu.

Odlučujući potez Zidana

U 61. minuti Zinedin Zidan (Zinedine Zidane) povukao je odlučujući potez. Iz igre je izveo Iska, a uveo Gereta Bejla (Gareth Bale). Tri minute poslije Velšanin mu se odužio. Marselo (Marcelo) je centrirao, a Bejl uhvatio makazice i dao golčinu. Liverpul je krenuo po poravnanje, a najbliži su bili u 70. minuti kada je Mane pogodio stativu.

Sve dileme oko pobjednika riješio je Bejl. Velšanin je poslao projektil sa 30 metara, Karijusu je lopta prošla kroz ruke i ušla u gol. Bio je to kraj nadanja za Liverpul. Slavlje u Madridu može početi.

Real 3:1 Liverpul

KIJEV. Olimpijski stadion. Gledalaca: 63.000. Sudija: Milorad Mažić (Srbija). Strijelci: 1:0 – Benzema (51), 1:1 – Mane (55), 2:1 – Bejl (64), 3:1 – Bejl (83). Žuti karton: Mane (Liverpul).

REAL MADRID: Navas, Karvahal (37. Naćo), Varan, Ramos, Marselo, Kasemiro, Kros, Modrić, Isko (61. Bejl), Ronaldo, Benzema (89. Asensio). Trener: Zinedin Zidan.

LIVERPUL: Karijus, Aleksander Arnold, Lovren, Van Dajk, Robertson, Henderson, Milner (83. Džan), Vajnaldum, Mane, Salah (31. Lalana), Firmino. Trener: Jirgen Klop.