Kriminalci maštoviti u maskiranju i zavaravanju tragova inspektorima: Od fantomki i čarapa pa do burki i policijskih uniformi

Kriminalci maštoviti u maskiranju i zavaravanju tragova inspektorima: Od fantomki i čarapa pa do burki i policijskih uniformi

Ozbiljne kriminalne grupe u svoje pljačkaške pohode ne idu nepromišljeno i bez priprema koje nekada traju i po nekoliko mjeseci, što je potvrđeno i u desetinama istraga i suđenja bandama koje su pale. Prema mišljenju stručnjaka, kriminalci, da bi „odradili“ neku banku, trgovinu ili benzinsku pumpu, prvo o čemu razmišljaju jeste kako ući u objekt, a potom i kako uzeti novac. Jednaku pažnju poklanjaju i bijegu, odnosno kako da s plijenom napuste mjesto pljačke.

Tradicionalna nošnja

Međutim, tu se priča za njih ne završava. Tokom svojih priprema gledaju da ne privuku pažnju policije ili građana te da ne budu otkriveni i identificirani. Svoj identitet sakrivaju na različite načine. Koriste sve, od fantomki, čarapa, kapa, šalova pa do perika, maski i čak policijskih uniformi.

Koliko znaju biti maštoviti, pokazuje i primjer pljačke „Raiffeisen banke“ 2015. godine u sarajevskom naselju Grbavica. Tada su, naime, dvojica pljačkaša, maskirana u burke, tradicionalnu nošnju muslimana, prijeteći vatrenim oružjem, oteli više od 20.000 maraka. Uposlenici banke nisu znali ni šta ih je snašlo, jer ko bi posumnjao da će neko ko nosi burku izvaditi oružje i oteti novac!?

Prema riječima Dragana Miokovića, bivšeg visokorangiranog policajca iz Sarajeva, kriminalci su savršeno svjesni da, osim što ih neko može prepoznati, veliki broj objekata posjeduje videonadzor, što je ključni razlog da se maskiraju.

– Oni žele po svaku cijenu zaštititi svoj vizuelni identitet i u takvim situacijama koriste se različitim stvarima. Iako je fantomka, prema mnogima, najčešći, najjeftiniji i najlakši način na koji se maskiraju, ona polako gubi primat kod kriminalaca. Fantomka je opasna za njih jer, ukoliko se pronađe prije, uoči ili poslije nekog djela, moraju objasniti organima odakle im i što će kod njih. Dakle, fantomka kod policajaca aludira da je neko nešto uradio, htio uraditi ili da će uraditi – pojašnjava Mioković.

Mioković: Fantomka je opasna za kriminalce

Stare metode

Zbog svega ovoga, kako kaže Mioković, kriminalci se u posljednje vrijeme okreću starim i prostim metodama.

– Sve više razbojnici koriste kapu ili kačket i šal koji stavljaju preko lica. To su odjevni predmeti koji nisu nikome sporni. Tako, kada izađu iz neke, recimo, prodavnice, skidaju kačket ili kapu, šal spuste i izgledaju kao svaki, tako da kažem, obični građanin – zaključio je Mioković.

Prerušeni otimali vozila

Dragan Mioković kaže da se tokom karijere susretao sa svim i svačim kada je riječ o maskiranju kriminalaca.

– Sjetimo se pljačke na Aerodromu Sarajevo, kada su pljačkaši bili odjeveni u vrlo slične uniforme koje nose kolege iz specijalne jedinice. Jedno vrijeme na periferiji grada pojavila se grupa koja je u originalnim policijskim uniformama zaustavljala vozače. Njihovi saučesnici nalazili bi se u blizini i iskakali bi iz žbunja. Potom, prijeteći oružjem, istjeraju čovjeka vani i otimaju vozilo – prisjeća se Mioković.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE