Kriza mijenja navike: Sve više Nijemaca odustaje od ljetovanja

Kriza mijenja navike: Sve više Nijemaca odustaje od ljetovanja

U vremenu ekonomske nesigurnosti, sve više građana Njemačke postaje opreznije kada je riječ o potrošnji – a to se posebno odnosi na putovanja i godišnje odmore.

Prema najnovijem istraživanju koje je provela Udruga turističkih organizacija Njemačke(BTW), značajan broj Nijemaca ove godine planira manje i kraće ljetne odmore.

Naime, 20 posto ispitanika izjavilo je da će ove godine ići na manje odmora, dok 11 posto planira kraće boravke u odnosu na prethodne godine. S druge strane, samo 10 posto građana navelo je da planira više putovanja i veća izdvajanja za odmor u 2025. godini.

Zanimljivo je da ni ekstremne vremenske nepogode – poput talasa vrućina i požara u popularnim ljetnim destinacijama – nisu znatno uticale na odluke građana o vremenu godišnjih odmora. Čak dvije trećine Nijemaca i dalje planira ljetovati u periodu između juna i septembra.

Istraživanje je provedeno na uzorku od preko 2.000 punoljetnih ispitanika iz različitih dijelova Njemačke, a rezultati jasno pokazuju kakoinflacija, nesigurnost i rast troškova životadirektno utiču na turističke navike građana.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS