Liječenje neplodnosti u FBiH: Zašto nije podržana heterologna oplodnja

Liječenje neplodnosti u FBiH: Zašto nije podržana heterologna oplodnja

Federacija je dobila Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom. Zakon sada omogućava ženama do 42. godine koje su u bračnoj ili vanbračnoj zajednici da na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja imaju mogućnost za pet pokušaja vantjelesne oplodnje.

Jedan broj zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH je ukazao na niz manjkavosti zakona, a jedna od njih je što ne prepoznaje heterolognu oplodnju (kada se koriste matične ćelije jednog bračnog druga i spolne stanice darivaoca).

U Ministarstvu zdravstva FBiH su nam kazali kako heterologna oplodnja nije odobrena zakonom jer kod šire javne rasprave nije dobila podršku.

Preuranjen način oplodnje 

– Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji je stavio u fokus homolognu oplodnju, odnosno oplodnju korištenjem vlastitih spolnih stanica bračnih, odnosno vanbračnih partnera. Podsjećamo da je Nacrt zakona bio u proceduri još 2012. i 2013.godine, i predviđao je mogućnost i homologna i heterologna oplodnja. Međutim, iz rezultata javnih rasprava proistekao je zaključak da je preuranjen takav način oplodnje iz niza razloga, te je odlučeno da se ostavi samo mogućnost liječenja homolognom oplodnjom – objasnili su nam u Ministarstvu.

S obzirom da je do sada praksa bila da bračni parovi plaćaju postupak vantjelesne oplodnje, a potom im sredstva refundiraju iz zavoda zdravstvenog osiguranja, ako ispunjavaju određene uslove, u Federalnom ministarstvu zdravstva smo zatražili da nam pojasne ko će po Zakonu imati pravo na besplatni postupak vantjelesne oplodnje?

– Pravo na liječenje biomedicinski pomognutom oplodnjom na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, u pravilu, ima žena do navršene 42. godine života, koja je u braku, odnosno vanbračnoj zajednici. Ima pravo na tri pokušaja intrauterine inseminacije, pet pokušaja vantjelesne oplodnje, uz obavezu da dva pokušaja budu u prirodnom ciklusu. Nadalje, Zakon predviđa da će se opseg prava na biomedicinski pomognutu oplodnju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, način formiranja cijene pojedinačnih postupaka biomedicinski pomognute oplodnje, na prijedlog Komisije i Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, a u saradnji sa kantonalnim zavodima zdravstvenog osiguranja, bliže urediti posebnim propisom koji donosi federalni ministar – kazali su nam u Ministarstvu.

Vantjelesna oplodnja od šest do deset hiljada KM 

Pričali smo i sa Edinom Hodžić iz Srebrenice koja je sa svojim suprugom 14 godina pokušavala da se ostvari kao roditelj. Zatrudnila je nakon pete vantjelesne oplodnje i na svijet donijela tri djevojčice.

– Bila sam sretna kada sam čula da je donesen Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom. Kada smo suprug i ja bili bitku da se ostvarimo kao roditelji, sve smo morali plaćati. Jedan postupak vantjelesne oplodnje košta u Bosni i Hercegovini od šest do deset hiljada KM. A šta će bračni parovi koji ne mogu podići kredit? Sada će ipak nekako biti lakše kada je donesen zakon, mada je, po mom mišljenju, to trebalo biti mnogo ranije učinjeno – rekla nam je Hodžić.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE