Ljekoviti kanabis u BiH na dugom čekanju na legalizaciju

Ljekoviti kanabis u BiH na dugom čekanju na legalizaciju

Već duže vrijeme postoji inicijativa da Bosna i Hercegovina legalizuje upotrebu kanabisa u medicinske svrhe. Inicijativa u Parlamentarnoj skupštini BiH pokrenuta je prije više od godinu, politički protivnici ne postoje, ali su vlasti toliko spore da je sve i danas na čekanju. U međuvremenu država hapsi trgovce kanabisovim uljem sa crnog tržišta.

Eldinu Šariću iz Mostara nedavno je dijagnosticirana multiplaskleroza. Prije 13 godina obolio je od optičkog neuritisa, od tada osjeća umor, manjak energije i lošije vidi. Od terapije koju koristi nema pretjeranu korist i velika želja mu je liječiti se uljem kanabisa ukoliko uskoro dođe do legalizacije.

“Gledao sam na internetu kako se ljudi liječe. Kada bi se to legalizovalo u Bosni i Hercegovini, ja bih bio od onih koji bi to probao. Ali da se legalizuje. Bez toga ne. Imam terapiju – kopakson injekcije koje se daju tri puta sedmično. Ne može ona pomoći, ona samo zaustavlja veću progresiju”, priča Šarić.

Oboljele osobe zbog zakonske zabrane rijetko javno pričaju o terapiji kanabisom, a u prošlosti je bilo i onih koji su se usudili govoriti. Kažu – bolje ilegalno živ, nego legalno mrtav. Ipak, bez obzira na dokazano dejstvo ulja kanabisa, nedavno su zbog trgovine kanabisom uhapšene tri osobe. Farmaceutkinja Bilsena Šahman, koja se godinama bori za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe, kaže da blagoslov Evrope za legalizaciju postoji od 2015.

“Farmaceutska komora Federacije BiH još prije šest godina pokrenula je tu inicijativu i mi smo bili prvi koji su počeli priču o legalizaciji i stavljanje kanabisa u ruke farmaceuta, a ne dilera. Tada su iz Republike Srpske tražili da idemo u promjenu zakona da bi se mogla i uzgajati kod nas marihuana u medicinske svrhe i sve je stalo. Sada kolega Saša Magazinović na državnom nivou tu priču gura dalje”, navodi Šahman.

Magazinović napominje da je legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe predložila i preporučila i Svjetska zdravstvena organizacija. Politički protivnici ne postoje, ali kanabis do danas nije legaliziran. Razlog – sporost nadležne komisije u Parlamentu.

“Nisam sreo nikoga ko je protiv, ali se to ne dešava jer imamo katastrofalno sporu i tromu administraciju. Komisija za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga je zadnji put zasjedala ne znam kad. U prošlih godinu dana nije nikako”, napominje Magazinović. 

Ljekari gotovo bez izuzetka podržavaju legalizaciju, ali uz striktne zakonske odredbe koje bi se odnosile na teške tjelesne patnje i hronične bolesti.

“Ovakva definicija stvari trebala bi podrazumijevati da se odredbe precizno definiraju da se zna ko, kako i kada izdaje recept. Predlažem da to budu kapi koje bi država trebala osigurati sa tačno određenim farmaceutskim kućama koje bi bile zadužene za nabavku i distribuciju istih”, ističe neuropsihijatar Elmir Šator.

Do potpune legalizacije bolesnicima je kao slamka ostala kupovina u zemljama gdje je kanabis legaliziran, a potom i veliki stres prilikom ilegalnog transporta do konačnih korisnika.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE