Lutrija BiH suučesnik u izvlačenju novca iz BiH?

Lutrija BiH suučesnik u izvlačenju novca iz BiH?

Onog trenutka kad je austrijski „Novomatic AG“, jedan od vodećih europskih koncerna ukoliko govorimo o onome što je u BiH poznatije kao industrija igara na sreću, došao na bh. tržište, a desilo se to prije dvadesetak godina, bilo je pitanje dana kada će se otvoriti pitanja u vezi s mogućim preuzimanjem kompletnog domaćeg tržišta iz ove domene, od strane pomenute grupacije…

Kako prenosi Novi.ba, Novomatic je tako nešto pokušao u Crnoj Gori i Srbiji ostavši praznih šaka, jer je odgovor države i domaćih vlasnika kladionica bio žestok i argumentiran. Inače, “Novomatic AG” je partner Lutrije BiH i od samih začetaka suradnje, a te dvije kompanije osigurale su monopolistički položaj na tržištu.
Prema onome što je vidljivo iz teksta koji je objavio Novi.ba, suradnja se odvijala na način da su, vremenom, akcije Novomatica rasle, Lutrije padale, a evo kako i zašto?
Zapravo, na ovom mjestu preciznije je, vjerodostojnosti radi, konstatirati kako je količina novca koji je išao u ruke austrijske kompanije i koji se godinama izvlačio i izvlači iz BiH proporcionalno rastao, dok je Lutrija, također, godinama bilježila pad prihoda. U BiH, ova austrijska firma posluje preko svoje podružnice HTL d.o.o. na čijem su čelu, prema dostupnmim podacima, Erwin Kretschmar kao njen izvršni direktor, te Andrzej Janusz Cieplowski kao direktor društva.

Do prošle godine „Novomatic AG“, odnosno HTL imali su sporazum s Lutrijom BiH o najmu 1000 tzv. VLT aparata, jednostavnije kazano uređaja/strojeva za kockanje, nakon čega se ovaj ugovor, u travnju ove godine dodatno „pojačava“ i uvećava za dodatnih 500 aparata. To automatski i praktično stvara pretpostavke za dodatnu ekspanziju, uvećanu zaradu i, povrh svega, obračun s konkurencijom. Vrijednost potpisanog ugovora koji Novi.ba navodi je 730.000,00 KM bez PDV-a, što nije zanemariv iznos koji je, opet, u usporedbi a onim što je do sada iz smjera Lutrije BiH otišlo na račune Novomatica, zapravo sitnica, kap vode u oceanu.
Dodaju kako, promatrajući razdoblje od pet godina (2011. – 2015. godina), prihodi Novomaticove podružnice u BiH narasli su sa 1.650.000,00 KM na vrtoglavo visokih tri milijuna i 400 tisuća maraka. Gotovo nevjerojatno, ali istinito zvuči podatak da je za isto razdoblje, na ime suradnje s Lutrijim BiH, Novomatic prihodovao 11 milijuna 663 tisuće i 595 KM.

Novi.ba postavlja pitanje koliko se onda novca slilo u kasu Lutrije i države BiH koja je nositelj posla, i zapravo ima obvezu puniti budžet i poslovati u korist, a nikako ne na štetu, države?

Tu dolaze do ključnog trenutka – Ukoliko i ako govorimo o mrvicama koje u ovom dvodecenijskom dealu idu Lutriji BiH. Promatrajući navedeno razdoblje, dakle 2011. – 2015. godina, može se uočiti kako su prihodi Lutrije sa 4 milijuna i 303 tisuće (koliko je navedeno u podacima za 2011.) pali na mizernih 130 tisuća (130.240,00 KM) kako je to navedeno za prihode u 2015. U konačnici, uporednom analizom vidi se da je HTL u tom razdoblju poslovao s prihodom većim od 11 milijuna maraka, dok je Lutrija prihodovala dva i pol puta manje novca – 4.9 milijuna KM, navodi Novi.ba i dodaje:
Ako sada u cijelu priču „ubacimo“ dodatnih 500 aparata za koje je, kako smo naveli, prije nešto više od dva mjeseca, potpisan ugovor između Lutrije i HTL-a, onda nitko ne treba sumnjati da će, autrijska ispostava Novomatica u BiH, HTL d.o.o. 2016. godinu, vjerojatno, završiti rekordnim prihodom. U takvoj situaciji teško je govoriti o zreloj poslovnoj politici bh. državne Lutrije, koja je, kao i državne Lutrije nekoliko zemalja iz okruženja,(npr. Hrvatska) takoreći, u podređenom položaju prema Novomaticu. I gotovo, svugdje tamo gdje je prisutan Novomatic, recept i princip njihova funkcioniranja je jednak: poslovni ugovori i njihovo potpisivanje s državnim lutrijama otvaraju vrata velikom biznisu, a iskorak u tom smislu jeste potencijalno lobiranje i stvaranje preduvjeta za izmjene zakona o igrama na sreću u korist koncerna i obračun sa domaćim kladionicama.

Isti portal napominje kako, gledajući tako, reklo bi se kako je to, u jednu ruku, sasvim leglano i očekivano, no ako znamo da takvi potezi, pod izlikom pomoći prihodima u državni budžet, sprječavanju negativnog utjecaja klađenja na društve tijekove i slično, zapravo vode ka stvaranju monopolističkog položaja jednih naspram drugih, onda nas to navodi na pomisao kako je pozadina sasvim drukčija. Konkretnije, najnovije potpisivanje ugovora između Lutrije BiH i HTL (travanj ove godine) pratila je kampanja i spin o izmjenama Zakona o igrama na sreću u FBiH što, možda, daje za pravo svima onima koji tvrde kako su lobiranje Novomatica urodila plodom, te danas sa skupštinskih govornica uglavnom govorimo o oporezivanju domaćih kladionica kao gospodarskih subjekata koje treba uvesti u sustav.

Prezentacija ide tako da se terminološki govori na način kao da je riječ o nečemu što već odavno, prema postojećim zakonskim aktima FBiH, nije unutar sustava. U tom smislu, a u svjetlu pritisaka da se postojeći zakon izmjeni i preuredi, nitko ne govori o tome jesu li Novomaticovi aparati oporezovani i na uplatu, i na isplatu? Odgovor je da nisu, i tako to ide već godinama. Plastično kazano, svaki uplaćeni iznos na neki od VLT aparata, nigdje se ne prikazuje, baš kao ni dobitak. Ako tome dodamo informaciju prema kojoj VLT aparati, navodno, nisu uvezani na server porezne uprave ni preko fiskalnih kasa (poznato je da Lutrija BiH nije fiskalizirana), niti preko on-line veze, onda vrijedi postaviti pitanje kome je ovakav vid poslovne suradnje u interesu? Naravno, ako se ovakvi navodi pokažu točnim, navodi Novi.ba.

Dodaju kako ne treba dvojiti oko toga da tamo gdje novac „govori“, kodeksi i pravila prestaju, što je barem u BiH nebrojeno puta potvrđeno. Nažalost, i rijetko kada dokazano.
Zato priču o Novomaticu i Lutriji BiH, odnosno histeričnim pozivima o uređenju tržišta domaćih kladionica ne možemo promatrati samo kroz prizmu onoga o čemu, recimo govori, Amir Zukić, čovjek iz SDA, već i u kontekstu borbe za prevlast na tržištu koja na ovom primjeru ide na ruku stranom koncernu i njegovim satelitima među političko-društvenim establišmentom u BiH,
zaključuje Novi.ba.

Da Lutrija BiH dobro posluje i zarađuje na tržištu FBiH vidljivo je iz Bilance uspjeha za proteklih pet godina, a treba spomenuti i da sukladno zakonskim propisima ne plaćaju porez na dobit jer se njihovo poslovanje smatra stranim ulaganjima:

Izvor: bizinfo.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE