Maglajlije dočekale pomoć na terenu?

Maglajlije dočekale pomoć na terenu?

“Mogu vam reći da i dalje stoji konstatacija kako je sve sporo po pitanju sanacije šteta prouzrokovanih majskim poplavama”, kaže nam načelnik Maglaja Mirsad Mahmutagić.

Konstatuje da Maglaj još nema povratne i zvanične informacije iz Kantonalne uprave Civilne zaštite (KUCZ) i kantonalne Vlade o tome šta će se i kada raditi.

Stižu izvještaji

– I dalje iščekujemo pomoć, odnosno prva prioritetna sredstva od ukupno potrebnih za sanaciju šteta koje su višemilionske. Apelujem na sve nadležne, te očekujemo da se u sanaciju šteta uključe i viši nivoi vlasti, napominje načelnik Mahmutagić.

Kantonalni štab Civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona donio je odluku-naredbu za angažman Službe za spašavanje iz ruševina, koja će odradit poslove, odnosno sanacione radove vrijedne 200.000 KM po prioritetima koje je nominovala Općina Maglaj.

– Za most u zaseoku Bajrići (naselje Jablanica) namijenjeno je 40.000, a 160.000 maraka za dva odrona u mjestu Bistrica, na lokalnom putu M-17 prema Ošvama i Oručama. Mašine će na teren izaći početkom sedmice. Također smo Federalnoj upravi Civilne zaštite proslijedili obrasce, tako da će i oni odobriti određena sredstva. Bitno je da se što prije ode na teren i krene sa radovima, napominje Džavid Aličić, direktor KUCZ-a ZDK-a.

Federalno Ministarstvo prostornog uređenja s ministrom Josipom Matićem na čelu odobrit će 100.000 KM Maglaju za sanaciju šteta od majskih poplava. Očekuje se da ministar potpiše odluku, doznaje Oslobođenje. Iz budžeta Federacije za ovu godinu obezbijeđeno je za poplave i klizišta 1,8 miliona KM.

Prema riječima Aličića, izvještaji o pričinjenim štetama u općinama Tešanj i Usora, koje su također bile pogođene majskim poplavama, još nisu dostavljeni, ali će se ubrzo i to završiti.

Podsjećamo da je, prema prvim preliminarnim izvještajima, nakon prirodne nepogode u općini Tešanj poplavljeno 56 stambenih objekata, a velike štete su nastale na putevima i poljoprivrednom zemljištu. Te su štete u tešanjskoj općini procijenjene na 306.000 KM.

U općini Usora bilo je poplavljeno oko 30 domaćinstava, a određenu štetu pretrpjela je i alatnica “Katić”. Kantonalna CZ do sada sa ovog područja nije dobila čak ni preliminarni izvještaj o pričinjenim štetama.

– U Usori Komisija za procjenu šteta intenzivno radi i trebali bi nam u što kraćem roku dostaviti izvještaj, dodaje Džavid Aličić.

Paketi hrane

Kako u ovogodišnjoj poplavi koja je zadesila Maglaj, Tešanj i Usoru niko nije vozio čamac kao 2014. godine, tako se niko od predstavnika međunarodnih organizacija i viših nivoa vlasti u BiH nije ni ponudio da priskoči u pomoć lokalnim zajednicama.

– Bilo je nekoliko kontakata pojedinih međunarodnih humanitarnih organizacija koje su se javile u smislu pomoći u paketima i hrani. Ova vrsta poplave nije bila kao ona iz 2014. Za (pomoć u sanaciji, op.a) infrastrukturu se apsolutno nije niko javio, kaže načelnik Maglaja.

Oslobođenje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE