Maglajsko područje jedno od najzagađenijih minama

Maglajsko područje jedno od najzagađenijih minama

Za maglajsko područje odgovorni tvrde da je jedno od minama najzagađenijih u Bosni i Hercegovini. Tome u prilog govori i podatak da je na listi BH MAC-a 25 projekata prioritetnog deminiranja milion kvadratnih metara terena na maglajskom području.

Prošle godine deminirano je 247.000 kvadratnih metara, a od okončanja agresije na BiH do danas oko tri miliona kvadratnih metara.

– Listu projekata prioritetnog deminiranja usvojila je i Vlada Federacije BiH. Na njoj je više od hiljadu projekata prioritetnog deminiranja, kao i općina Maglaj sa svojih 25. Vlada Republike Njemačke uputila je pismo namjere i zainteresirana je za projekt deminiranja u selu Čobe, gdje se radi o lokalnom vodovodu i kaptaži. Načelnik Mirsad Mahmutagić prihvatio je pismo namjere, a Općina će sufinansirati 10 posto vrijednosti predviđenih poslova. Vlade SAD i Japana te ITF iskazali su interes za projekte deminiranja – kaže Nijaz Delić, viši referent zaštite i spašavanja u Službi CZ Maglaj.

nijaz-delic4

Delić: Iskazan interes

Općina Maglaj suočava se s još jednim problemom, a to je da nema više projekata za deminiranje iz prve kategorije koja podrazumijeva čišćenje terena u cilju povratka i obnove stambenog fonda, vodovoda i dalekovoda.

Kako nam je kazao Delić, malo ko je zainteresiran za deminiranje terena iz druge kategorije.

– Mi pokušavamo da područja druge kategorije proglasimo za prvu, jer povratnici moraju od nečega živjeti, moraju obrađivati zemlju, držati stoku, a mnoge obradive površine su još pod minama – dodao je Delić.

Poginulo 27 osoba

Od kraja agresije pa do danas na maglajskom području od mina su stradale 54 osobe. Među njima je smrtno stradalo 27 osoba, od čega petero djece. Teže i lakše povrijeđeno je 27 ljudi.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE