Mahmuzić: Raiffeisen banka BiH je …
Raiffeisen banka BiH u Bosni i Hercegovini je stabilna, građani mogu biti sigurni da neće biti i da nisu ugroženi njihovi polozi, štednje. Da bi se kriza prenijela na Bosnu i Hercegovinu morale bi propasti i Austrija i Europska unija (EU), kaže u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH Jasmin Mahmuzić.
Piše: Faruk Vele / Radiosarajevo
Mahmuzić tako pokušava „narodskim jezikom“ objasniti građanima da je panika koja je nastala zbog vijesti da je Raiffeisen Bank Internacional (RBI) zabilježila pad vrijednosti akcija zbog izloženosti prema Rusiji.
Austrija i EU
„Prije svega, da se jasno zna, ne mogu se povlačiti paralela između Raiffeisen banke u BiH i Sberbank. Imali smo Sberbank u Europi, banku koja je ostala bez ikakve podrške matične banke u Rusiji. U ovoj situaciji, pod pretpostavkom da stvarno je situacija loša u Raiffeisen Bank Internacional (RBI) u Beču, mi imamo moćnu državu Austriju i čitavu EU koji su spremni a to saniraju. Da bi se BiH nešto loše desilo, da bi sektor u BiH doživio određene potrese i destabilizaciju, morali bi propasti i Austrija i EU, što je vrlo teško da se desi“, kaže Mahmuzić za Radiosarajevo.ba.
Objašnjava kako informacije pokazuju „da su oni imali određena ulaganja prema Rusiji, te da je percepcija na berzi takva da su pale dionice“, ali to nema veze s našim bankarskim sektorom.
To je daleko od onog da banka unutra ima problem.
Podsjeća da Raiffeisen banka u BiH posluje kao poseban poslovni subjekt.
„On nije imao nikakva izlaganja prema Rusiji i imovini Ruske Federacije. Prihod koje ostvaruje, ostvaruje u BiH, depozite koje drže su depoziti iz BiH. Pozivam građana de stvarno ozbiljno shvate ovo što govorim. Pokazalo se da imamo kredibiliteta i kada je u pitanju Sberbank. Dao sam garancije istog momenta kada se pojavio problem sa Sberbank i nije bilo nikakve opasnosti za deponente! Ovdje opasnost stvarno ne postoji. Vjerovatnoća da se nešto desi loše za Raiffaisen banku su vrlo male, gotovo nikakve“, istakao je.
Napominje da Raiffeisen Bank nije ni među 30 najvećih banaka.
„Imate Evropsku centralnu banku. Mehanizmi koji trenutno postoje za saniranje ovakvih situacija mogu potpuno za 30 dana sanirati kompletu banku. Ova banka u BiH jeste značajna, a u Evropi nije među 30 najvećih banaka“, ukazao je.
Nema prelijevanja
Na podsjećanje da i Agencija za osiguranje depozita stoji iza depozita građana, Mahmuzić ističe:
„To je daleko, dok dođe do Agencije za osiguranje depozita postoji bezbroj mehanizama koje možemo iskoristiti. Europska centralna banka, austrijska država, imamo vrlo široke ovlasti i mehanizme gdje možemo djelovati i prije toga nego da Agencija namiruje depozitare. To je krajnja istanca i toliko je daleko da o tome ne razmišljamo“, ističe Mahmuzić.
Na koncu, obacuje i bilo kakvu mogućnost prelijevanja krize na bankarski sektor BiH.
„Ne postoji fizička mogućost prelijevanja eventualne krize iz Raiffeisen Bank Internacional (RBI) na domaći Raiffeisen, a posebno ostale banke. To je nemoguće, to se ne može desiti to odgovorno tvrdim“, je vrlo jasan Mahmuzić.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE