Majka tužila upravu sarajevskog vrtića: Diskriminisali su moju djecu
Diskriminacija prava djece sa poteškoćama u razvoju aktuelan je problem u Bosni i Hercegovini, a jedan slučaj uskraćivanja njihovih prava majka je prijavila u Sarajevu.
Samohrana majka dvoje djece, koja je početkom ove školske godine upisala dvoje djece sa poteškoćama u razvoju u vrtić, tužila je upravu predškolske ustanove zbog diskriminacije njene djece. Ugovor je potpisala u augustu 2022. godine, ali dva dječaka koji imaju prvi stepen invaliditeta još uvijek nisu proveli nijedan dan u vrtiću.
U obrazloženju odluke Općinskog suda navodi se da je majka dvoje djece nakon dostavljanja potpune dokumentacije, uključujući i sve neophodne nalaze, upisala je dvoje djece u sarajevski privatni vrtić naglasivši da je njima neophodan asistent za praćenje svih aktivnosti, a što stoji i u nalazima ljekara.
Iako je ugovor o pohađanju djece vrtića potpisan, oni nisu proveli tamo nijedan dan. Razlog je što u ovom vrtiću ne postoji nijedan zaposleni asistent. Kao rješenje, iz vrtića su predložili da se djeca upišu u JU “Djeca Sarajeva” gdje će uz saglasnost ministarstva za obrazovanje i odgoj izdvojiti asistent za rad sa djecom.
Nakon rasprave i brojnih upozorenja, uprava predškolskog centra je raskinula ugovor s majkom dvoje djece, koja je željela ostati anonimna.
Ona je optužila upravu vrtića za diskriminaciju djece sa poteškoćama u razvoju, a nakon provedene istrage, Općinski sud je predškolskom centru i Ministarstvu za obrazovanje i odgoj Kantona Sarajevo naložio mjere osiguranja koje podrazumijevaju da predškolski centar mora odmah, a najkasnije u roku od osam dana obezbijediti uslove za prihvat i boravak malodobne djece sa poteškoćama u razvoju iz Sarajeva u vrtiću, odnosno predškolskoj ustanovi u koju su djeca i upisana uz poštovanje svih potreba djece da postignu što potpuniju moguću društvenu integraciju i individualni razvoj.
Iz uprave predškolske ustanove navode da Odlukom nije precizirano kako i na koji način, odnosno koje su obaveze Ministarstva, a koje vrtića.
Oni su u odgovoru na naš upit poručili da su navedena djeca dobila mjesto u PPU Skippy preko EMIS Sistema i to u cjelodnevni boravak. Na taj proces izbora ustanova i dodjeljivanja mjesta djeci, PPU Skippy nije imao nikakav utjecaj, a roditelj je bio upoznat da u PPU Skippy nema program niti adekvatan, dokumentacijom djece, preporučeni stručni kadar koji bi pružio usluge koje su u najboljem interesu navedene djece.
Također navode da je roditelj obavijestio PPU Skippy da mu je obećana od strane Ministarstva pomoć stručnih lica kako bi djeca mogla boraviti u ovom centru jer se radi o specifičnom slučaju te je obavijestio PPU Skippy da neće dovoditi djecu u ustanovu sve dok Ministarstvo ne obezbijedi neophodnu stručnu pomoć.
“Međutim, nakon što je PPU Skippy obaviješten od Ministarstva da ne može obezbijediti stručnu pomoć prema privatnim predškolskim ustanovama, PPU Skippy je bio prinuđen da raskine Ugovor sa roditeljem pomenute djece zbog objektivne nemogućnosti ispunjenja istog, a sve u najboljem interesu djece”, navode.
Poručili su da potpuno podržavaju inkluziju te da su spremni kao ustanova na saradnju sa svim institucijama kako bi se ona adekvatno provodila. Ali smatraju da inkluzija mora imati suštinu i biti u najboljem interesu djece, a ne samo da se zadovolji forma inkluzije ili želja roditelja.
“Ono što želimo posebno naglasiti jeste da je PPU SKIPPY od samog početka imao potpuno razumijevanje i konstantno pokazivao spremnost na saradnju, što je i sam roditelj iskazivao u više navrata, te niti jednim svojim postupkom nije diskriminirao navedenu djecu”, poručili su.
Pohađanje predškolskog programa odgoja i obrazovanja, prema mišljenju struke, može izrazito pozitivno utjecati na razvoj svakog djeteta, posebno u oblasti jezika i kognitivnih sposobnosti, kao i drugih vještina kao što su društvenost, samopoštovanje, autonomija, samokontrola i dr., pa predškolski odgoj i obrazovanje ima izuzetno pozitivni utjecaj na živote djece iz osjetljivih grupa, kakvi su i ovi dječaci.
Pozitivan učinak predškolskog odgoja i obrazovanja, pored razvoja kognitivnih vještina djeteta, putem zajedničkog i komplementarnog podučavanja, ogleda se i u nezamjenjivom doprinosu njegovoj socijalnoj uključenosti i integraciji, ali i ublažavanju određenih posljedica.
Podsjećamo, Bosna i Hercegovina je potpisnica Konvencije o pravima djeteta (Službeni list R BiH broj 2/92 i 25/92), kao i Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom (Službeni glasnik BiH – međunarodni ugovori broj 11/09) te na svakom nivou postoje zakoni usklađeni sa navedenim konvencijama koja štite prava djece i osoba sa invaliditetom.
Klix
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE