Malinari zadovoljno trljaju ruke: Prinosi odlični, cijena rekordna

I na maglajskom području uveliko traje berba ranih sorti maline – miker i vilamet. Berba će trajati još nekoliko dana, a onda prispjevaju kupina i malina sorte polka koja rađa do prvih dana oktobra. Malinari zadovoljno trljaju ruke, jer mogu biti zadovoljni i prinosima ali i rekordnom otkupnom cijenom.

Kako nam je rekao iskusni malinar Salih Mujanović, nakupci na terenu već plaćaju 8 KM po kilogramu, a proizvođači koji malinu predaju hladnjačama nadaju se i većoj otkupnoj cijeni. „Iskustva iz ranijih godina nam govore da će cijena maline biti i veća. Očekujemo rekordnu cijenu, o kakvoj nismo mogli ni sanjati ranijih godina“, rekao nam je Mujanović u razgovoru i podsjetio da su koju godinu ranije otkupne cijene maline bile 1,20 KM ili 3,50 KM, zbog kojih su mnogi malinari uništili svoje zasade.

Po trenutnoj cijeni i prinosima, zarada sa jednog duluma maline može iznositi i do 7.000 KM. „Sa jednog duluma može se ubrati barem tona maline, naravno ukoliko vremenske prilike idu na ruku proizvođačima i ukoliko oni imaju osigurano navodnjavanje. Sigurno je da će ovaj sušni period uticati na prinose, osjetiće se to u malinjacima“, priča nam Mujanović i nastavlja. “Oni malinari koji su prije dvije-tri godine uništili svoje zasade, vjerujem da se sada kaju. Poljoprivredna proizvodnja je dugoročna proizvodnja i nikada se ne može planirati na osnovu samo jedne sezone. Kada je došao težak period, vjerujem da su mnogi malinari bili razočarani, a možda su sada svjesni da su pogriješili“.

Prema nekim procjenama, 60-tak malinara sa područja maglajske općine imaju do 100 duluma, a najveći broj njih malinu predaje u hladnjaču firme „Bosnaplod“ u Begovom Hanu. Mujanović nam priča da se svakodnevno u ovu hladnjaču preda oko 900 kilograma maline. U zavisnosti od parcele do parcele, malinari beru dnevno od 20 do 100 kilograma. Za malinu se kaže da je kultura vrijednih ruku, pa nas je interesovalo ima li dovoljno berača? „Bilo je nekih špekulacija da berača neće biti, ali ih ipak ima. Plaćaju se 1,50 KM po kilogramu odnosno 3 KM po gajbici ubrane maline. Oni iskusniji mogu nabrati i do tri gajbice za sat“, odgovorio nam je Mujanović. On sam pod malinom ima 3 duluma, 1,5 dulum kupine, ali i zasade aronije i drugog jagodičastog voća, odnosno nekoliko sorti ribizle i ogrozda.

Porodica može imati solidna primanja sa pola duluma malinjaka

Uzgoj maline je kao stvoren za ljude koji imaju parcele u blizini svojih kuća. Salih Mujanović nam priča da i njegova majka Esma (82) vrijedno radi u malinjaku, a samo prošle godine zaradila je 7.000 KM. „Ona te pare nije mogla ni sanjati“, dodao je kroz smijeh i nastavio. „Cijena maline je sada odlična, kakva će biti naredne godine, ne zna se. Ali u ovakvoj situaciji, jedna porodica sa pola duluma pod malinom može imati prinose do pola tone. To je siguran prihod od barem 3.500 KM u sezoni. Nema kulture koja je isplativija od maline. Proizvodnjom maline ali i krastavaca korinišona uglavnom se bave penzioneri, ali i oni u radnom odnosu koji nemaju nekih većih obaveza. Vrijedno rade i ostvaruju solidne prihode. Moj savjet bi bio da svi oni koji imaju komad zemlje, u snazi su, imaju volje i vremena da se svakako odluče za proizvodnju maline, ako mogu oni u poznijim godinama, mogu i mlađi“, poručio je Mujanović na kraju razgovora.

maglaj.net

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE