Marić: Zašto se građani ne retestiraju na koronavirus

Marić: Zašto se građani ne retestiraju na koronavirus

Nakon uvodnih riječi ministra Harisa Vranića i pauze od sat, sjednica Skupštine KS je nastavljena.

Zastupnik Elmedin Konaković je tražio da ministar izdvoji najbitnije aktivnosti u proteklih dva mjeseca, koliko imamo Covid ambulanti, kakve su procedure i da najavi šta vi se trebalo dalje dešavati.

Danijela Kristić je pitala da li se respiratori koje je nabavila „Srebrena malina“ koriste na KCUS-u.
Plan vakcinacije

Zvonko Marić, pitao je šta se može uraditi povodom retestiranja pacijenata.

– Ministre Vraniću, samo ste kazali da ima puno nepredvidljivosti kada je riječ o simptomima. Znate i sami da ima ljudi koji su pozitivni i nakon deset dana im se kaže da mogu ići na posao. Moj komšija je deset dana bio u izolaciji zbog korone, rekli su mu da može izaći iz izolacije, a nisu ga retestirali. Otišao je na posao te zarazio još 10 osoba. Građani pitaju šta se može uraditi po tom pitanju – rekao je Marić.

Drugo pitanje koje je uputio Marić jeste koliko košta dan liječenja od koronavirusa.

– Zemlje u okruženju su saopćile da 1.000 eura koštaju ležeći pacijenti. Ako ih u KS ima 720, ona nas to košta 720.000. Onda se postavlja pitanje mjera i pomoći privredi. Možete li barem približno reći koliko košta dan na hospitalizaciji – pitao je Marić.

Istakao je da je na federalnom nivou postoji plan vakcinacije iako su ga tri puta mijenjali.

– Ima li KS plan vakcinacije. Da li je ministarstvo pravilo plan vakcinacije. Znam da ima prepreka ali koje su mogućnosti da se nabave. Možda poslodavci žele vakcinisati svoje radnike – pitao je Marić.
Vakcinacija zdravstvenih radnika

Zastupnik Vedran Jakupović pitao je kada se planira vakcinacija zdravstvenih radnika u privatnim zdravstvenim ustanovama i apotekama.

– Pošto smo imali jednu histeriju u Klubu DF-a, molim da mi se pojasni u čijoj su nadležnosti kolektivni ugovori i hoće li biti kolektivnog ugovora za zdravstvene radnike – pitao je Jakupović.

Zastupnica Bilsena Šahman pitala je ministra Vranića da li je tačno da KCUS ne želi da primi pacijente i da satima čekaju timove.

– Da li se pacijenti vraćaju i u teškom stanju vozaju od jedne do druge bolnice. Vidjeli smo da su podnesene krivične prijave za nerad. Da li vi mislite da li treba pokrenuti krivičnu prijavu protiv odgovornih lica koji su se pismeno suprotstavljali nalozima svog osnivača, a to smo mi, skupština KS – pitala je Šahman.
Ministar Vranić odgovorio zastupnicima

Odgovarajući na pitanja zastupnika u Skupštini KS, ministar zdravstva Haris Vranić rekao je da su u proteklom periodu završili sve zaostale poslove jer određen period nije bilo pravog ministra.

– Otvorili smo četiri punkta, otvorene su dodatne Covid ambulante, Call centar, a sada je otvoren i Call centar za psihološku pomoć. Povećan je obim testiranja, 1.300 do 1.500 pacijenata svaki dan. Otvorili smo post Covid ambulante, uključili smo sav raspoloživi kadar, čak i više nego što je predložila Skupština. Nabavili smo dodatne testove, kontinuirano je snabdijevanje PCR testova – rekao je, između ostalog, ministar Vranić.

Zastupnik Marić pitao je zašto se ne retestiraju pacineti.

– Krizni štab je donio odluku da se samoizolacija produži na 14 dana. Prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije oni sa blažom kliničkom slikom nakon sedam dana se smatra da je pacijent izliječen. Srednje teški pacijenti nakon 10 dana. Ne mogu tačno reći koliko košta liječenje pacijenta. Sigurno je da košta mnogo – rekao je Vranić.

Što se tiče plana vakcinacije, Kanton ima svoj plan vakcinacije i on je dostupan na stranici ministarstva.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE