Medić: “Ne želim povrijediti kolege u Turskoj, ali sam uočio greške kao u zemljotresima u Skoplju, Banjaluci i Baru”
Statičar Isak Medić kazao je da zgrade u Bosni i Hercegovini imaju “dobru zaštitu” protiv zemljotresa naglasivši kako je “beton najbolj prijatelj protiv potresa” i da “treba graditi što više objekata od betona”.
Dodao je da zgrade trebaju imati više zidova, a manje stubova ili “direka”, kako ih je nazvao. Ferhat Ljuca iz FUCZ je istakao da bismo bili “tanki” sa odgovorom i reakcijom ako bi se BiH našla na udaru zemljotresa slične jačine kao onaj što je pogodio Tursku i Siriju prije nekoliko dana.
Na pitanje u kojoj mjeri je kvalitet gradnje uticala na broj žrtava, Medić je odgovorio:
“Gradnja je vrlo složen proces. Ovdje se radi o kolektivnom načinu gradnje. Kako se danas gradi u Sarajevu? Lokacija se troši u cijelosti, oko nje nema prostora. Pravi se podzemna garaža na nekoliko nivoa, iznad nje nekoliko etaža poslovnih prostora i onda kolektivno stanovanje. To su ne spojive funkcije. Ranije je bilo jedonostavnije projektovati. Danas je to vrlo složen proces. Sve objekte treba pripremiti za potres”.
Napominje i da je najvažnije isprojektovati kako treba, navodi N1
“Mi imamo dobre propise i pravila, ali se borimo sa investitorima. Morate se raznim mantrama izboriti s njima”, dodao je on.
Komentarisao je i da li je gradnja razlog za ovakvu tragedija u Turskoj i Siriji.
“Ne želim povrijediti kolege u Turskoj, ali sam uočio slične greške kao u zemljotresima u Skoplju, Banjaluci i Baru – to je ta glad investitora. Problem je što su na dnu poslovni prostori, a iznad stanovi. Investitori traže što više “otvorenog prostora” i to se radi na način da se stave stubovi, a ja to zovem direcima. Mi moramo imati zidove, jer je zid kralj. To je po svim standardima zabranjeno i tu vidim najveći problem”, napomenuo je Medić.
Da se u Bosni i Hercegovini desi sličan zemljotres šta bi bilo sa našim zgradam, da li bi smo mogli adekvatno odgovoriti – on kaže:
“Što se tiče naših zgrada, austrijska gradnja je dobra. Problem je što su se prepravljali poslovni prostori po nekoliko puta. Mislim da su u redu zgrade koje se danas grade. Svaka država ima stroge propise po kojima se mora projektovati. Sarajevo je 7. seizmička zona koja nije opasna. Mi projektujemo za 8. zonu. Devetu seizmička zona ne bih poželio nikome. To je dobra zaštita”
Beton je najbolj prijatelj protiv potresa, treba graditi što više objekata od betona. Mislim da je ovdje (u Turskoj i Siriji) nedostajalo mnogo armature. Mene optužuju da sam skup statičar što ne žalim armaturu. Moj profesor je govorio: Ono što je so za supu to je konstruktivna armatura za beton”.
Ljuca je dodao:
“Što se tiče adekvatnog odgovora, i najrazvijenije zemlje ne mogu dati odgovor na ovakve zemljotrese. Ako padaju dvije zgrade može se dati odgovor, ali kad bi se desilo kao u Turskoj – ‘tanki‘ smo”.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE