Mediji u Srbiji odavno koriste fotografiju Sabine Mujkić kao “ilustraciju” zločina nad krajiškim Srbima
Fotografija Sabine Mujkić, Bošnjakinje iz Žepe iz koje je protjerana 1995. godine pred naletom Vojske Republike Srpske, kako su saopćili organizatori, greškom je prikazana na video zidu u Prijedoru tokom obilježavanja 28. godišnjice stradanja Srba tokom vojne operacije „Oluja“.
Originalna fotografija
Originalna fotografija koja se našla iza leđa predsjednika RS-a i Srbije Milorada Dodika i Aleksandra Vučića dok su na ovom skupu govorili o stradanju Srba u „Oluji“, može se naći na linku, uz potpis „Evakuacija žena i djece od strane francuskih vojnika UNPROFOR-a iz enklave Žepa 26. jula 1995. godine nakon što su je zauzele srpske snage. (AFP / Joel Robine)“. Autorski rad AFP-ovog fotoreportera iz Žepe Dodik je objavio i na Twitteru uz komentar o “udruženom zločinačkom poduhvatu Sjedinjenih Američkih Država i Hrvatske” protiv srpskog naroda.
U međuvremenu se agencija “Pozitiv” iz Beograda, koja je bila zadužena za pripremu multimedijalnog sadržaja skupa u Prijedoru, oglasila preuzimajući odgovornost za „nenamjernu grešku“ uz izvinjenje svima kojima je time nanesena šteta i bol.
– Organizator događaja nije imao nikakve veze s ovom neopreznom greškom, niti je mogao predvidjeti ovu situaciju – naveli su iz te beogradske agencije, dodajući su u izradi materijala koristili pogrešnu fotografiju, te da se radi o ozbiljnom propustu za koji nema opravdanja.
Međutim, ono o čemu se manje govori je činjenica da pojedini srbijanski mediji često koriste istu fotografiju kao ilustraciju stradanja Srba u „Oluji“. Na internetu je moguće pronaći i tri godine stare tekstove srbijanskih medija koji su zločine nad Srbima ilustrirali spornom fotografijom Sabine Mujkić i njene djece protjeranih iz Žepe nakon srpskog osvajanja ove enklave u istočnoj Bosni 1995. godine.
Nije usamljen primjer
Ovo nije usamljen primjer zloupotrebe fotografija u medijima i obmanjivanja javnosti. Jedan takav slučaj doveo je prošle godine i do upućivanja protestne nove Ministarstva odbrane Rusije vojnom atašeu Bosne i Hercegovine u Moskvi, zbog navodnog foto dokaza o učešću 167 državljana BiH u borbama na strani Ukrajine protiv ruskih vojnih snaga. Protestna nota upućena je nakon što je proruski Telegram kanal objavio fotografiju članova airsoft kluba B-Unit iz Živinica, tvrdeći da su to bh. plaćenici na ukrajinskom ratištu.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE