Međunarodni dan porodice: Ove godine fokus na uticaju novih tehnologija na dobrobit porodica

Međunarodni dan porodice: Ove godine fokus na uticaju novih tehnologija na dobrobit porodica

Širom svijeta danas se obilježava Svjetski dan porodice. Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) je 1993. godine u rezoluciji A/RES/47/237 odlučila da se 15. maj svake godine obilježava kao Međunarodni dan porodice. Ovaj dan pruža priliku za unapređenje svijesti o pitanjima koja se odnose na porodice i za povećanje znanja o socijalnim, ekonomskim i demografskim procesima koji utiču na porodice, javlja Anadolu Agency (AA).

Prateći temu 59. zasjedanja Komisije za društveni razvoj ”Socijalno pravedna tranzicija ka održivom razvoju: uloga digitalnih tehnologija u društvenom razvoju i dobrobiti svih“, obilježavanje Međunarodnog dana porodica 2021. godine se fokusira na uticaj novih tehnologija na dobrobit porodica.

Globalni trendovi, uključujući nove tehnologije, demografske promjene, brzu urbanizaciju i migracije, kao i klimatske promjene, značajno oblikuju naš svijet.

Pandemija COVID-19 istakla je značaj digitalnih tehnologija za rad, obrazovanje i komunikaciju. Pandemija je ubrzala tehnološke promjene koje su već bile u toku, kako u društvu, tako i na poslu, uključujući proširenu upotrebu digitalnih platformi i srodne tehnološke inovacije poput “cloud” – računarstva i upotrebu velikih podataka i algoritama.

U skladu s pripremama za 30. godišnjicu međunarodne godine porodice, 2024, Ujedinjene nacije imaju za cilj podići svijest o pomenutim globalnim trendovima i odgovornim porodično-orijentisanim politikama za suzbijanje njihovih efekata.

Porodice širom svijeta se mijenjaju, a mnoge postaju sve manje, kako raste broj jednoroditeljskih domaćinstava, istaknuto je iz UN-a.

Trenutno, 65 posto svih porodica čine ili parovi koji žive s djecom bilo koje dobi, ili parovi koji žive i s djecom i ostalim članovima šire porodice, kao što su nane i dede. Fenomen sve manjeg broja članova šire porodice, a sve većeg broja samohranih roditelja, stavlja u fokus pitanja socijalne zaštite.

Tokom 1980-ih, UN je počeo da se fokusira na pitanja u vezi porodice. Na osnovu preporuka Ekonomskog i socijalnog vijeća, Komisija za socijalni razvoj u svojoj rezoluciji o ulozi porodice u razvojnom procesu (br. 1983/23) 1983. godine, zatražila je od generalnog sekretara da se utiče na povećanje svijesti među donosiocima odluka i javnosti o problemima i potrebama porodice, kao i o efikasnim načinima zadovoljenja tih potreba.

U rezoluciji br. 1985/29, od 29. maja 1985. godine, Vijeće je pozvalo Generalnu skupštinu UN-a da razmotri mogućnost uključivanja u privremeni dnevni red svog 41. zasjedanja tačke pod nazivom ”Porodice u procesu razvoja“, sa ciljem da razmotri zahtjev generalnog sekretara da pokrene proces razvoja globalne svijesti o uključenim pitanjima usmjerenih ka vladama, međuvladinim i nevladinim organizacijama i javnom mnijenju.

Potom na osnovu preporuka Komisije za socijalni razvoj, formuliranih u 30. krugu zasjedanja, Skupština je pozvala sve države da iznesu svoje stavove u vezi sa mogućim proglašenjem Međunarodne godine porodice i da ponude svoje komentare i prijedloge.

Vijeće je zatražilo od generalnog sekretara da Generalnoj skupštini UN na 43. zasjedanju podnese sveobuhvatan izvještaj, zasnovan na komentarima i prijedlozima država članica o mogućem proglašenju takve godine i drugim načinima i sredstvima za poboljšanje položaja i dobrobiti porodice i intenzivira međunarodnu saradnju kao dio globalnih napora za unapređenje društvenog napretka i razvoja.

Generalna skupština UN-a je u rezoluciji br. 44/82, od 9. decembra 1989. godine, proglasila Međunarodnu godinu porodice.

Dana 25. septembra 2015. godine, 193 države članice UN-a jednoglasno su usvojile Ciljeve održivog razvoja, set od 17 ciljeva sa svrhom da eliminišu siromaštvo, diskriminaciju, zlostavljanje i preventabilne smrti, baveći se uništavanjem životne sredine i početkom ”ere razvoja – za sve ljude svugdje“.

Porodice i porodično orijentisane politike i programi su ključni za postizanje mnogih od tih ciljeva, zaključuju iz UN-a.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE