Medved o saradnji Armije RBiH i Hrvatske vojske tokom rata: “Oluja” je spriječila pokolj

Medved o saradnji Armije RBiH i Hrvatske vojske tokom rata: “Oluja” je spriječila pokolj

Potpredsjednik Vlade RH ministar Tomo Medved rekao je subotu u Karlovcu kako mu nije poznato na koji je događaj mislila glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek kada je rekla da se provode izvidi vezane uz naznake da je Armija BiH tokom Domovinskog rata ušla na teritoriju Hrvatske.

Na upite novinara u Karlovcu gdje je nazočio 3. susretu braniteljica Domovinskog rata, ministar hrvatskih branitelja Medved komentirao je izjavu glavne državne tužiteljice Zlate Hrvoj Šipek, koja je prije nekoliko dana, uz ostalo, rekla da se provode izvidi ‘stoga što ima naznaka da je Armija BiH ušla na područje Hrvatske. Više od toga neću reći”, dodala je Hrvoj Šipek.

Upitan jesu li Armija BiH i Hrvatska vojska sarađivale u Domovinskom ratu, ministar Medved je rekao da je određenih elemenata saradnje bilo.

Na pitanje je li Armija BiH (tokom Domovinskog rata) djelovala na prostoru Hrvatske, Medved je odgovorio kako je “državna tužiteljica izjavila to što je izjavila” i da on to ne bi htio tumačiti, jer “ne zna tačno na koji je prostor mislila ili na koji tačno događaj”. Novinare je uputio da glavu državnu tužiteljicu pitaju o tome.

“Obaveza je svih nas da u fazi izvida pazimo što i kako komentiramo pojedine događaje ili aktivnosti iz Domovinskog rata, a ja kao aktivni svjedok i sudionik Domovinskog rata znam niz detalja i svu složenost odbrane, te okolnosti vezane na pogranični dio Republike Hrvatske i BiH”, istaknuo je Medved.

Kroz operaciju Oluja deblokirana i bihaćka enklava

Podsjetio je i da je Republika Hrvatske kroz Vojno redarstvenu operaciju Oluja “deblokirala bihaćku enklavu (BiH) i time spriječila strahoviti pokolj koji je mogao uslijediti”.

Potpredsjednik Vlade Medved podsjetio je i na izbjeglištvo desetaka hiljada stanovnika Zapadne Bosne na područje Karlovca u Turnju (1994./1995.), a što je već, kako ističe, “malo zaboravljeni detalj”, ali i na izbjeglištvo Hrvata Slunja, Cetingrada i Rakovice, koji su pred velikosrpskom agresijom u novembru 1991. prebjegli u Zapadnu Bosnu.

“Želim podsjetiti javnost, govori se o konkretnom području bivše općine Slunj. Određenih elemenata suradnje Hrvatske vojske i Armije BiH je bilo na prostoru bivše Općine Slunj, s obzirom na žestinu napada neprijatelja Srba i tzv. Armije JNA. Više od 15.000 ljudi iz Hrvatske je bilo prihvaćeno na području Zapadne Bosne; jer da nisu u tom trenutku izbjegli iz Hrvatske pitanje je tko bi ostao živ; jer oni koji su ostali na tom području, bili su ubijeni od neprijatelja i strahovito je velik broj i masovnih stratišta i pojedinačnih grobnica”, rekao je ministar Medved.

Naglasio je da je “već tada bila nužna suradnja zapovjednika Hrvatske vojske s određenim dužnosnicima BiH, koji su obnašali konkretne dužnosti”, prenosi Hina.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE