Mensur Sinanović: Škole moraju pratiti konkurse

Mensur Sinanović: Škole moraju pratiti konkurse

Slažete li se s tvrdnjom da niti jedna škola od Ministarstva ne dobija onoliko novca koliko joj je potrebno za normalan rad?

– Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK-a je osnivač stotinu osnovnih i srednjih škola, kao i Univerziteta u Zenici i nadležni smo za njih. Brinemo se za oko 5.500 uposlenih u osnovnom, srednjem i visokom školstvu. Zadnjih desetak godina promijenila se uloga direktora koji sve više postaju menadžeri, a rukovode školama sa svojim pomoćnicima, pedagozima i stručnim saradnicima, ali i roditeljima i učenicima.

Izrada ormarića

Jedna od njihovih obaveza je komunikacija sa lokalnom zajednicom, sa višim nivoima vlasti, sa nevladinim sektorom, kako bi pokušali putem projekata za razne fondove, pozive i oglase namaći pare za novu opremu i za rekonstrukcije školskih zgrada i slično, te tako doprinijeti poboljšanju uslova rada. Naše škole imaju budžet koji je nedovoljan da bi se postiglo sve ono što je potrebno učenicima.

U ZDK-u više nema problema u školstvu, ali ni modela dvije škole pod jednim krovom. Vaš komentar.

– Naš kanton i model u općini Žepče, u Srednjoj mješovitoj školi, primjer je kako se može raditi. Isto tako je i u školi u Novom Šeheru u općini Maglaj, ali i OŠ Vareš. Administrativno smo objedinili školski odbor, vijeće roditelja, vijeće učenika. Taj model je jedinstven u BiH, nije idealan, ali je funkcionalan. Jonathan Moore, bivši šef Misije OSCE-a u BiH, za takve je škole rekao da je u pitanju pozitivna diskriminacija. U tim školama imamo nastavne programe na hrvatskom i bosanskom jeziku, ali rukovođenje školama je objedinjeno. Posebno je pozitivan primjer škole u Žepču koja je najveća srednja škola u Kantonu gdje imaju dosta zanimanja, zanimljivih nastavnih programa koji privlače djecu iz susjednih općina.

Mi smo jedini kanton u FBiH koji ima nastavne planove i programe za osnovne škole na tri jezika, bosanskom, hrvatskom i srpskom. U područnoj školi Bočinja u Maglaju i Olovu se izvodi nastava po srpskom planu i programu.

Primjer za pohvalu je da su srednjoškolci iz Zavidovića radili ormariće za učenike šest osnovnih škola iz ove općine.

– To je jedan od najracionalnijih, najhumanijih i najkorisnijih projekata u kojem su učestvovali učenici. Radi se o učenicima Mješovite srednje škole u Zavidovićima, koji izučavaju zanimanje za stolara. Oni su radili praktičnu nastavu sa svojim profesorima i pravili te ormariće za ostavljanje knjiga i stvari koje trenutno ne koriste na nastavi.

image
Mensur Sinanović: Jedinstven model u BiH

S druge strane, učenicima šest osnovnih škola iz ove općine to je koristilo. Znamo da su učenici nižih razreda osnovnih škola opterećeni težinom školske torbe. Po uputstvu Ministarstva i Pedagoškog zavoda, nadam se da će sada koristiti te ormariće djeca od prvog do petog razreda. Radi se o 650 ormarića. Ideju za projekat dali su Denis Ribić, profesor praktične nastave za zanimanje stolar, i direktor MSŠ-a Adnan Mešić.

Kad počinje izgradnja nove zgrade OŠ “Hasan Kikić” Tetovo?

– Godine 2015. malter se obrušio u jednoj učionici u kojoj tada, nasreću, nije bilo učenika. Nakon toga smo razgovarali sa premijerom ZDK-a, da vidimo model po kojem bi se uradila nova školska zgrada.

Stiže dozvola

Za prvu fazu smo udružili 800.000 KM sa UNDP-om koji je izdvojio 100.000 KM i potpisali sporazum da oni to provedu. Mi smo uradili idejni projekat, napravili sve elaborate, skupili sve dozvole. Glavni projekat je UNDP završio, završen je izbor izvođača i imenovan nadzorni organ. Sad čekamo još od Grada Zenice dozvolu za gradnju i imamo obećanja da će biti izdata za koji dan.

Zahvaljujući projektima, utopljeno je dosta škola u ZDK-u…

– Projektom “Energetska efikasnost u BiH” smo putem Svjetske banke u tri godine utoplili 14 škola. Radi se o povoljnom kreditu koji ima grejs-period tri godine i drago mi je da je Skupština ZDK-a jednoglasno prihvatila taj prijedlog Vlade. U prvoj godini implementacije smo uložili u naša četiri objekta i Bolnicu Tešanj 2,2 miliona KM. U drugoj godini smo u šest naših škola uložili 1,7 miliona KM, a u trećoj godini implementacije – 2018. očekujemo radove na naših pet objekata koji su ispunili kriterije. Očekujemo da će se u ljetnom periodu izvršiti utopljavanje, u što će bita uložena 1,3 miliona KM.

Oslobođenje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE